آتش کرونا هنوز خاموش نشده/سهم قابل توجه «کارت‌خوان‌ها» و «دستگیره‌های درب» در انتشار ویروس

[ad_1]

ایسنا/کرمان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: دستگیره‌های ورودی درب مغازه ها و کارت خوان ها دو مرکز مهم ابتلا به ویروس کرونا در واحدهای صنفی هستند که توصیه می شود مغازه داران مرتب این مکان ها را گندزدایی و مردم نیز از تماس مستقیم با این موارد جدا پرهیز کنند.

دکتر “سید وحید احمدی طباطبایی” شامگاه دوشنبه اول اردیبهشت ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اپیدمی کرونا مانند آتش سوزی در جنگل است. مردم باید توجه داشته باشند که اتش کرونا هنوز خاموش نشده و تنها شعله این آتش چند روزی است که کمتر شده و با هر بادی دوباره شعله ور خواهد شد.

وی درباره بازگشایی دوباره اصناف تصریح کرد: نکته مهم این است که از دید سلامت نباید اصناف باز می شدند اما نمی توان به مسئله اپیدمی کرونا، یک بعدی نگاه کرد و در کنار مسائل بهداشتی باید موضوعات اقتصادی و نیازهای مردم نیز دیده شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه در طرح فاصله گذاری هوشمند قرار است اصناف به صورت پله پله و با رعایت پروتکل های بهداشتی بازگشایی شوند اظهار کرد: بازگشایی اصناف به معنای پایان کرونا نیست و همچنان باید مردم و متصدیان اصناف مسائل بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند.

احمدی طباطبایی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید خیال مردم از موضوع کرونا راحت باشد اظهار کرد: پروتکل‌های بهداشتی در قالب سه اصل «کاهش احتمال انتقال بیماری در هر تماس»، «کاهش تعداد تماس‌ها» و «کاهش زمان عفونت زایی بیماری» تدوین شده که در این راستا باید همچنان به بحث فاصله گذاری فیزیکی (۲ متر) توجه ویژه داشت.

وی بر اصل جداسازی زودرس بیماران کرونایی تاکید کرد و افزود: به شدت توصیه می شود به منظور قطع زنجیره انتقال ویروس در جامعه، افراد با کوچکترین علائمی همچون تب، کوفتگی، سرفه و احساس خستگی خود را در منزل ایزوله کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان شرایط به حالت عادی بازنگشته و هر لحظه ممکن است دوباره شاهد پیک مبتلایان به کرونا باشیم افزود: مردم به گونه ای رفتار نکنند که دوباره به وضعیت ۳ یا ۴ هفته پیش برگردیم. این احتمال وجود دارد که هر لحظه شاهد افزایش مبتلایان به کووید ۱۹ باشیم و همین امر سبب شود تصمیمات دوباره عوض شده و به حالت قبل برگردیم که در این راستا نیازمند همکاری مردم و اصناف هستیم.

احمدی طباطبایی با این توصیه که مردم بی مورد از منزل خارج نشوند و در صورت خرید نیز مغازه های شلوغ و پرازدحام را انتخاب نکنند اظهار کرد: اکنون زمان ریسک کردن نیست و مردم باید هوشمندانه رفتار کنند.

وی درباره استفاده از ماسک و دستکش گفت: ماسک و دستکش یک اطمینان کاذب را به وجود خواهد آورد که خود می تواند بسیار خطرناک باشد. اما آنچه که از زدن ماسک و پوشیدن دستکش مهمتر است، بحث فاصله گذاری فیزیکی و جلوگیری از تماس دست با سطوح و شستن مرتب دست‌هاست.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان به یک باورغلط مردم اشاره کرد و گفت: متاسفانه در جامعه شاهد یک باور غلط هستیم که تصور می کنند ویروس کرونا در هوا وجود دارد این در حالی است که ویروس کووید ۱۹ در ترشحات تنفسی افراد است نه در هوا. در فضاهای معمولی ویروس ماندگاری بالایی در هوا ندارد و تنها در برخی مکان هایی که ساکشن های ترشحاتی صورت می گیرد ماندگاری بالایی این ویروس در هوا ممکن است وجود داشته باشد.

احمدی طباطبایی با تاکید بر استفاده از دستکش برای برخی مشاغل اظهار کرد: دستگیره‌های ورودی درب مغازه ها و کارت خوان ها دو مرکز مهم ابتلا به ویروس کرونا در واحدهای صنفی هستند که توصیه می شود مغازه داران مرتب این مکان ها را گندزدایی و مردم نیز از تماس مستقیم با این موارد جدا پرهیز کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.