آغاز جمع‌آوری معتادان متجاهر با پروتکل‌های جدید کرونا / ارجاع مشکوک‌ها به مراکز کووید ماده ۱۶

[ad_1]

معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور از آغاز طرح جمع آوری معتادان متجاهر در استان تهران براساس پروتکل‌های جدید مربوط به بیماری کرونا خبر داد.

به گزارش ایسنا، مجید رضازاده در مورد موضوع معتادان متجاهر همزمان با شیوع کرونا گفت: هر ساله رسم بر این بوده است که قبل از پایان سال معتادان متجاهر جمع آوری و در مراکز ماده ١۶ بین ٣ تا ۶ ماه نگهداری شوند که این زمان قابل تمدید هم بوده است. به این ترتیب سعی می شد تا این افراد درمان شوند.

وی با بیان اینکه سال گذشته نیز این موضوع در دستور کار قرار گرفت، افزود: اما با شیوع کرونا در کشور، کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با ریاست وزارت بهداشت تشکیل شد و جمع آوری معتادان را ممنوع اعلام کرد و طرح جمع‌آوری لغو شد. بعد از عید و در نیمه اول فروردین ماه تصاویری از تجمعات معتادان در نیمه شب منتشر شد و اینگونه گزارش شد که این افراد معتادان متجاهر هستند. از نظر ما هم تعدادی از آنها معتادان متجاهر بودند و البته تعدادی هم خرده فروشان بودند.

معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: با ایجاد این فضا و این تلقی که این افراد ممکن است ویروس را به خانواده هایشان و مردم منتقل کنند، ستاد ملی کرونا، کمیته انتظامی و اجتماعی تصمیم گرفت که این افراد مجددا جمع آوری شوند. همچنین قرار شد تا کمیته درمان دستورالعملی را تهیه کند.

رضازاده با بیان اینکه این کمیته هم دستورالعمل جامعی را تهیه کرد که چگونه این افراد جمع‌آوری و قرنطینه شوند، تصریح کرد: در نهایت هم در کمیته ماده ١۶ این تقسیم کار صورت گرفت. به این ترتیب مقرر شد تا نیروی انتظامی با آمادگی کامل و به تعدادی که دانشگاه‌ها اعلام می کنند که کیت تشخیصی وجود دارد، دستگیری را انجام دهد. همچنین اجرای طرح با یک فاصله زمانی که این افراد بتوانند در قرنطینه باشند، انجام شود.

وی ادامه داد: از طرف دیگر قرار شد فضایی آماده شود تا این افراد بعد از جمع آوری در آن قرار بگیرند. فضای اول فضای «قرنطینه» نام دارد که قرار شد مرکز فشافویه باشد. در آنجا افراد بعد از دستگیری و غربالگری اینکه معتاد متجاهر هستند یا نه وارد قرنطینه می‌شوند. همه این افراد باید تست کرونا و تست پی سی آر شوند و در صورتی که تست آنها منفی باشد باید تا ١۴ روز در همان مرکز قرنطینه بمانند و روزانه غربالگری علامتی شوند. اگر این افراد مبتلا باشند نیز سریع‌تر به مرکز کووید ماده ١۶ ارجاع می‌شوند.

معاون توسعه پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه اگر از ابتدا هم تست‌شان مثبت باشد، به مرکز کووید ١٩ ماده ١۶ ارجاع می‌شوند و در آنجا درمان و نگهداری می‌شوند، گفت: در مرکز کووید ١٩ ماده ١۶ قرار شد تا سپاه تهران برای راه‌اندازی و اداره آن همکاری کند. بعد از ١۴ روز افرادی که تست آنها منفی شده و علائم نداشته اند از نظر کرونا منفی تشخیص داده می‌شوند و به مراکز معمولی  ماده ١۶ ارجاع داده می‌شوند. در مراکز ماده ١۶ اگر افراد قبلی هم علامت دار شده و علائم شدید نباشد به مراکز کووید ١٩ ماده ١۶ می روند و اگر علائم شدید باشد مثل همه مردم عادی در بیمارستان‌ها بستری می‌شوند.

رضازاده تاکید کرد: در ابتدای مصوبه کمیته ماده ١۶ و هم آیین نامه مصوبه کمیته درمان و هم کمیته مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر آمده است که حتما قبل از اجرای این برنامه امکانات لازم فراهم شده باشد و زیرساخت‌ها آماده باشند و توصیه شده قبل از آمادگی برنامه مذکور آغاز نشود.

وی افزود: قرار است در تهران از این هفته آغاز شود و بعد از بررسی اشکالات بعد از دو هفته، در استان‌هایی که آمادگی دارند  و با مشکل معتادان متجاهر رو به رو هستند اجرا شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.