آغاز ساماندهی مرز باشماق/تصویب ۸۱ طرح اقتصادی در راستای تحقق جهش تولید

[ad_1]

ایسنا/کردستان استاندار کردستان از آغاز عملیات ساماندهی مرز باشماق از روز شنبه ٢٠ اردیبهشت‌ماه خبر داد.

بهمن مرادنیا در اولین جلسه شورای اداری استان از همه دستگاه های استان خواست بحث تعیین تکلیف و مستندسازی اموال خود را با جدیت پیگیری کنند. 

وی عدم پیگیری این موضوع را معضل دانست و افزود: این اموال بیت المال و متعلق به مردم است و عدم پیگیری آن خیانت است. 

استاندارکردستان، با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور، لازم است تعدادی از این املاک و اموال به فروش برسد لذا فرمانداران باید در این خصوص تعیین تکلیف حساسیت به خرج دهند. 

مرادنیا به برگزاری ۲۰ جلسه شورای برنامه ریزی استان در سال ۹۸ و اولویت بندی پروژه ها اشاره و بیان کرد: سال گذشته پروژه های خوبی در حوزه های مختلف از جمله زیرساخت، راه و تولید در استان به بهره برداری رسید که از آغاز به کار بعضی از آن ها بیش از ۱۵ سال می گذشت و امیدواریم در سال ۹۹ هم این روند ادامه داسته باشد. 

وی افزود: در سال ۹۹ هم چند پروژه مهم و اولویت دار در دستور کار قرار دارد از جمله راه آهن سنندج همدان که ریل گذاری آن آغاز شده و امیدواریم پیمانکار پروژه بتواند به تعهد خود عمل کند و تا پایان امسال به بهره برداری برسد. 

مرادنیا راه مریوان را دیگر پروژه مهم سال ۹۹ عنوان کرد و گفت: این پروژ برای مردم و توسعه استان بسیار حائز اهمیت است و تلاش می کنیم امسال به بهره برداری برسد. 

به گفته استاندار، فرودگاه سقز و منطقه ویژه اقتصادی بانه نیز دیگر پروژه های اولویت دار استان هستند. 

مرادنیا از همه مدیران و فرمانداران استان خواست اجرای پروژه ها را با جدیت پیگیری و روند پیشرفت کار را به صورت مرتب گزارش کنند. 

وی همچنین اقدامات انجام شده در حوزه عمران شهری را خوب ارزیابی کرد و از پیاده را فردوسی شهر سنندج به عنوان پروژه مهم در حال اجرای این شهر نام برد. 

استاندار کردستان در بخشی از این جلسه به کمک ۱۷۵ میلیارد تومانی دولت به شهرداری ها و ۷۵ میلیارد تومانی به دهیاری های استان اشاره کرد. 

 مرادنیا در ادامه با اشاره به پرداخت ۳ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی در سال ۹۸ افزود: این رقم نسبت به سال قبل ۳۸% افزایش داشته که امیدوارم این رشد به ۵۰% برسد و این امر با تلاش مدیران بانک ها شدنی است. 

وی لزوم توجه به بخش خصوصی، تولید و اهمیت تحقی شعار جهش تولید را یادآوری و خاطرنشان کرد: این شعار محقق نخواهد شد مگر با حضور بانک ها و تامین نقدینگی مورد نیاز بخش خصوصی. 

استاندار کردستان بر لزوم استفاده از ظرفیت های قانونی در واگذاری واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی تاکید و تصریح کرد: این موضوع به حدی اهمیت دارد که در جلسه سران قوا مطرح شده است. 

وی همچنین بر دقت و سرعت در اجرای طرح مسکن ملی تاکید و از سرمایه گذاران برای حضور در این طرح دعوت کرد. 

مرادنیا همچنین از همه دستگاه های استان خواست در خصوص هزینه کرد بودجه هزینه ای سال جاری صرفه جویی کنند و با توجه به اینکه دستگاه های خدمات رسان به دلیل شرایط حاکم بر کشور و معیشت مردم نمی توانند بهای خدمات خود را وصول کنند، ادارات با پرداخت هزینه های خود به این دستگاه ها کمک کنند. 

وی به ایجاد صندوق حمایتی های از روحانیون و هنرمندان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: این صندوق ها نه به عنوان خیریه بلکه برای ورود به مباحث اقتصادی ایجاد شده اند. 

استاندار در این جلسه علاوه بر دعوت از مدیران برای مشارکت در جشن گلریزان، از آنان خواست بخش خصوصی مرتبط با دستگاه خود را در این راه دعوت به همراهی و همکاری کنند. 

مرادنیا در پایان از همراهی و همکاری مردم، اصناف، بازاریان، ائمه جمعه و همه افراد و دستگاه هایی که با رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی، کادر درمان و دانشگاه علوم پزشکی را در مبارزه با کرونا یاری کردند، قدردانی کرد.

خالد جعفری، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، در خصوص اقدامات استان در بحث کرونا به برگزاری اولین جلسات ستاد کرونا از دوم و سوم فروردین، اجرای ابلاغیه استمهال تسهیلات بانکی و حمایت های مالیاتی اشاره کرد. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان از تصویب ۸۱ طرح در حوزه های مختلف اقتصادی استان در راستای تحقق شعار جهش تولید خبر داد.

وی پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی را در راستای حمایت از خانوارها و همچنین تحریک تقاضا عنوان کرد و ادامه داد: ۴۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای  کمک به واحدهای آسیب دیده از کرونا که کارگران خود را اخراج نکرده و یا متعهد شوند که مجدداً با آنها قرارداد ببندند در نظر گرفته شده که میزان تسهیلات ۱۲ تا ۱۶ میلین تومان برای هر کارگر است. 

جعفری بیان کرد: با توجه به اینکه فرصت استفاده از این تسهیلات تا پایان خرداد است واحدهای آسیب دیده استان شناسایی شده اند تا بتوانیم از این تسهیلات بهره مند شویم. 

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار در ادامه کمک های خیرین داخل و خارج از استان برای حمایت از نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا را یادآوری کرد و گفت: در این مدت ۶۲ هزار بسته بهداشتی از طریق نهادهای حمایتی در اختیار افراد تحت پوشش آنان قرار گرفت و ۲۰ هزار بسته حمایتی نیز توسط فرمانداری ها میان نیازمندان و آسیب دیدگان از کرونا توزیع شد است. 

وی همچنین به توزیع حدود ۲۵ هزار کارت ۲۰۰ هزار تومانی میان مرزنشینان اشاره کرد که این کارت ها توسط بنیاد مستضعفان تامین شده بود. 

جعفری یادآوری کرد: طبق مصوبات ستاد کرونا، ساعات کاری ادارات همچنان ۷ الی ۱۴ و حضور کارکنان نیز دو سوم و رعایت این موارد الزامی است. 

وی در این جلسه خواستار توجه مدیران به حضور در سامانه سامد و ملاقات های عمومی شد و یادآوری کرد: این موضوع در ارزشیابی و ارزیابی عملکردها لحاظ می شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.