آنچه در جلسه خانه احزاب با استاندار خراسان رضوی گذشت

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی رئیس خانه احزاب خراسان رضوی گفت: هنوز هم اولین حرف استاندار این بود که وضعیت مشهد قرمز است.

محمدعلی گندمی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص جلسه خانه احزاب با استاندار، اظهار کرد: محورهای اصلی این جلسه با توجه به شرایط فعلی جامعه به خصوص استان خراسان رضوی، بیشتر موضوع کرونا و همچنین در زمینه جایگاه احزاب و تشکل‌ها بود که در شرایط فعلی می‌توانند چه کمکی به استاندار و مسئولان کنند.

وی بیان کرد: جلسه در مجموع خوب بود، همه اعضای شورای مرکزی که در جلسه حضور داشتند، صحبت کرده و نظرات حزبی و نظرات خود پیرامون خانه احزاب بیان کردند، خانه احزاب یک NGO است، تنها کار سیاسی انجام نمی‌دهد، بیشتر کارهای صنفی و اجتماعی انجام می‌دهد. با مسئولان به خاطر مسائل اجتماعی و با احزاب به دلیل حل مسائل صنفی ارتباط دارد. اگر مشکل، اختلاف و مسایلی وجود دارد، برای حل اختلافات و همچنین فعال شدن احزاب ورود پیدا‌ می‌کنند.

گندمی عنوان کرد: استاندار در این جلسه بیان کردند که ما کارگروه‌های زیادی در زمینه‌های اجتماعی، آموزشی و اقتصادی داریم، خوب است که برای هر یک از این کارگروه‌ها یک نماینده مشخص شود تا هم در جریان کارهای آنها باشد و هم آنها بتوانند از نظرات ما استفاده کنند. این نکته مهمی است که ارتباط سازمان‌یافته وجود داشته باشد و مساله شخصی نباشد. جمع‌بندی این کار می‌تواند هم برای خانه احزاب مفید باشد و هم حضور آنها به کارگروه‌ها کمک می‌کند. مطلب دیگری که بیان کردند این بود که هیات‌رئیسه خانه احزاب در شورای اداری شرکت کنند که اعلام کردند نامه را ابلاغ خواهند کرد.

کل نظام باید پشت مساله کرونا بایستد

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: در حال حاضر کرونا مساله اصلی مملکت ما است که کل نظام باید پشت این قضیه بایستد. اینکه بگویند شیب تند و کند شده یا یک منطقه سفید و دیگری خاکستری بوده، ممکن است مقداری گول‌زننده باشد، زیرا کرونا در ووهان چین ریشه‌کن شد و به حالت عادی برگشت، اما دوباره از هفته گذشته تعدادی را شناسایی کردند.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی افزود: پیش‌بینی اکثر اندیشمندان و صاحبنظران این است که کرونا به این زودی از بین نخواهد رفت، زیرا قدرت واگیری آن فوق‌العاده زیاد است و اگر کمترین تعلل و بی‌احتیاطی انجام دهند، دوباره اوج می‌گیرد. در زمینه فردی تاکید خود ما این بوده که همه باید رعایت کنند. در بُعد حاکمیتی نیز ما معتقدیم تنها دولت متولی این کار نیست، همه باید پای کار باشند، منتها به این دلیل که مدیریت این کار اجرایی بوده، بر عهده دولت است، دولت نیز باید نظارت و هماهنگی کند و مسیولیت‌پذیری خود را افزایش دهد.

باید در بحث کرونا منطقه‌‎ای عمل شود

وی با اشاره به اینکه اعتقاد ما بر این است که باید سه کار اساسی انجام شود، تصریح کرد: اول اینکه شورایی که تصمیم می‌گیرند، شورایی کاملا موجه بوده و افراد برجسته و متخحصص، پزشکان خبره و مدیران دارای برنامه در آن حضور داشته باشند تا مسایل را از زوایای مختلف بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. دوم اینکه مسایل را منطقه‌ای کنند. مسئولان استان خراسان نباید به صرف اینکه از بالا دستوری به آنها داده می‌شود، مردم را نادیده بگیرند یا با بی‌احتیاطی قربانی شوند، زیرا وضعیت استان‌ها کاملا متفاوت است.

گندمی ادامه داد: خراسان رضوی به دلیل رفت و آمد زیاد و زائرپذیری بالایی که دارد و اینکه از شهرستان‌ها نیز برای کارهای مختلف مراجعه می‌کنند، طبیعی است که در معرض آفت بیشتری قرار داشته و احتمال اینکه افراد مبتلا شوند، بالا است. هیچ ماموری معذور نیست، مسئولان استان هم در انتقال مسائل به مرکز و هم در اجرای آن در سطح استان مسئولیت مضاعف دارند.

هنوز هم حرف اول استاندار، وضعیت قرمز مشهد است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه ما قبلا دو نامه در شرایط کرونا نوشتیم که یک نامه در ۲۴ اسفند و دیگری در ۱۱ فروردین بود، عنوان کرد: قبلا نامه‌ای نوشته بودیم که شورای مرکزی با کلیه مدیران کل، روسای دانشگاه‌ها، فرمانداری، خود استاندار و دیگران، برای بیان نظرات و استفاده از دیدگاه‌های آنها ملاقات کنند. این کار را شروع کرده بودیم که دو، سه جلسه انجام شد، اما به دلیل انتخابات و کرونا نتوانستیم این قضایا را ادامه دهیم، امیدواریم از اردیبهشت این سلسله جلسات را شروع کنیم، در این جلسه هنوز هم اولین حرف استاندار این بود که وضعیت مشهد قرمز است.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر اولویت هیچ مساله‌ای بالاتر از کرونا نیست، عنوان کرد: اگر مساله کرونا حل نشود، مسایل اقتصادی، اجتماعی و آموزشی همیشه نیم‌بند ادامه خواهد یافت که خاصیتی نخواهد داشت و حتی از نظر اقتصادی و آموزشی بیشتر ضرر می‌کنیم. اگر یک ماه تعطیل کنیم و حلقه زنجیره انتقال قطع شود، به نفع همه است.

آستان قدس 6 ماه از اجاره‌های خود را به حساب نیازمندان واریز کند

وی خاطرنشان کرد: الان زمانی است که آستان قدس همت کند، البته در این ایام آقای مروی کمک کرده و اقدامات خوبی انجام دادند، ۲۵۰ هزار بسته به افراد نیازمند داده شده که اگر سازمان‌یافته باشد می‌تواند ۸۰ درصد حاشیه شهر را تامین کند. آستان قدس باید تصمیم بزرگی بگیرد، این نهاد اجاره‌های زیادی دارد، می‌تواند دستور دهد حداقل 6 ماه از سهم اجاره‌ها را صرف مردم کرده و به صورت ریالی و نقدی به حساب نیازمندان واریز کنند. 

گندمی افزود: برخی گره‌های دیگر مانند دارو و درمان هم باید حل شود. ابتدای شیوع بیماری کرونا، تعدادی از پزشکان و پرستاران بیان می‌کردند که حتی وسائل ابتدایی هم نداریم، در حالی که باید وسایل فراوان باشد. حدود 100 نفر از کادر درمانی مبتلا و تعدادی هم شهید شدند. این مسائل بسیار مهمی است. ما این مسایل را در جلسه با استاندار باز کردیم، صحبت‌های استاندار هم در تایید این موارد بود و در هیج موردی حرف یکی از اعضای ما را رد نکردند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: همه صحبت‌ها در این راستا بود که باید از همه امکانات استفاده کنند و باید برنامه‌ریزی شود. اکنون زمانی است که همه باید با هم آشتی کنیم، اگر از نظر سیاسی، فکری و فردی مشکلی بوده، باید فراموش شود. دنیای بعد از کرونا حتما دنیای متفاوتی خواهد بود، به خصوص ویروسی که تمام ابرقدرت‌ها، قدرت‌های بزرگ جهانی و سازمان‌های متخصص می‌گویند بعد از جنگ جهانی دوم بیشترین خسارت را حتی بهه لحاظ اقتصادی به بشر وارد کرده است.

رئیس خانه احزاب خراسان رضوی بیان کرد: 150 هزار نفر بر اثر کرونا فوت کردند، بیش از دو میلیون نفر آلوده صد در صد شدند و حتی میلیون‌ها نفر دیگر در قرنطینه خانگی یا مبتلای خفیف هستند. از نظر اقتصادی چندین تریلیون دلار لطمه زده وارد شده است. غیر از این مسایل اجتماعی نیز وجود دارد، ۱۹۵ میلیون نفر بیکار خواهند شد. در کشور خودمان نیز وضع اینگونه است. هرقدر تدبیر شود، باز هم فاجعه بسیار عمیق است.

بشر باید با وجود کرونا به فکر عمیقی فرو رود

وی با اشاره به اینکه بشریت با وجود کرونا به فکر عمیقی فرو خواهد رفت، زیرا چنین ویروس ریزی بشر را مستاصل کرده است، تصریح کرد: این موضوع جلوه‌ای از قدرت پروردگار بود. امروزه بشر باید به فکر فرو رود که مرگ در دو قدمی قرار دارد. ابرقدرت‌هایی مانند آمریکا حریف این ویروس نمی‌شوند و ممکن است قدرت آنها جابه‌جا شود، کشورهای دیگر نیز این وضعیت را دارند. 

گندمی اضافه کرد: در این ماجرا در سطح جهان چهار زن در آلمان، ایرلند، فنلاند و نیوزلند کمترین ابتلا و بهترین مدیریت را داشتند، حتی قبل ورود کرونا تدابیر لازم را اندیشیده بودند، اما ترامپ و جانسون در خواب خرگوشی بودند و برای خود تحلیل‌های دیگری انجام می‌دادند، مدیریت‌های سالم و دلسوز و مدیرانی که با فکر و اندیشه از توان کل جامعه استفاده کرده، حرف اندیشمندان را گوش کردند و تصمیمات قاطع، سریع و به موقع گرفتند، در این جریان خوب درخشیدند. مدیریت زنان در ابعاد مختلف سالم‌تر، بهتر و دقیق‌تر است و این چهار زن رئیس کشورهایی هستند که شاید کمترین فساد را در دنیا دارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: این شرایط نشان داد که می‌توان با کرونا با  نوع دیگری برخورد کرد. خداوند به کسی که صداقت دارد، کار درست انجام می‌دهد و خدایی، پاک و صادقانه عمل می‌کند، قطعا کمک می‌کند، اما اگر کسی با دروغ، فریب و حیله عمل کرده و ظلم و فساد انجام دهد، بالاخره روزی گرفتار می‌شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.