آیا می‌توان آتش سوزی‌های عمدی را تشخیص داد؟

[ad_1]

معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: زمانی که حریق رخ می‌دهد برخی علائم فیزیکی، شیمیایی و مشاهداتی از سوی شاهدان به جا می ماند، این دسته از علائم کمک می کند تا بتوان علت حریق را مشخص کرد.

محمود قدیری در گفت و گو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: واقعیت این است که اگر بگوییم به صورت ۱۰۰ درصد می توان آتش سوزی‌های عمدی را تشخیص داد حرف درستی نیست و واقعیت این است که همیشه نمی‌توان این دسته از حریق‌ها را تشخیص داد اما علت درصد بسیار بالایی از این حریق‌ها در نهایت مشخص خواهد شد. 

وی ادامه داد: در دنیا علمی به نام fire research وجود دارد، بر اساس این دانش زمانی که حریق رخ می‌دهد برخی علائم فیزیکی، شیمیایی و مشاهداتی از سوی شاهدان به جا می ماند، این دسته از علائم کمک می کند تا بتوان علت حریق را مشخص کرد که تا حدود ۹۰ درصد علت حریق را تشخیص داده می شود؛ اما همیشه اینطور نیست. 

قدیری با اشاره به مثالی در زمینه علائم فیزیکی به جا مانده از علت وقوع حریق گفت: زمانی که حریق اتفاق می افتد طبیعتا کابل برق هم می‌سوزد، کابل برق که می سوزد روکش برق کنار رفته و اتصال کوتاه رخ می دهد، همین موصوع باعث مضاعف شدن حریق می شود اما برعکس این موضوع نیز می‌تواند اتاق بیفتد ممکن است پیش از حریق اتصال کوتاه رخ دهد و سیم ها به یکدیگر بچسبند و حریق رخ بدهد، در این زمان کارشناسی که به محل می رود متوجه جوش خوردن بین سیم‌ها می شود و در نهایت با بررسی‌های انجام شده متوجه می شود که سیم‌ها بر اثر آتش سوزی به هم متصل شده اند، یا بر اثر اتصال سیم‌ها آتش سوزی ایجاد شده است. 

معاون پیشگیری آتش نشانی تهران با بیان اینکه درصد اندکی از تشخیص علت حریق نیز وابسته به نظر کارشناس است گفت: بحث کارشناسی هم مشکلات خود را دارد اما خوشبختانه با پیشرفت علم دوربین‌های مداربسته هم افزایش پیدا کرده و این‌ها کمک می کند که ایجاد حریق‌های عمدی کار سختی باشد. 

وی افزود: البته با پیشرفت علم نوع جدیدی از حریق‌های عمدی هم به وجود آمده و از آنها هم استفاده می شود اما از این نظر نباید نگران بود.

انتهای پیام 

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.