احزاب عراقی حمله ترکیه به شمال کشور را محکوم کردند: نقض حاکمیت عراق پذیرفتنی نیست

[ad_1]

حمله جنگنده‌های ترکیه به اردوگاه خانواده‌های تُرک در نزدیکی شهر «مخمور» واقع در شمال عراق محکومیت احزاب و مقام‌های عراقی را به دنبال داشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از بغداد الیوم، عمار حکیم، رهبر جریان حکمت ملی عراق در صفحه کاربری خود در توئیتر نوشت، تحت هیچ عنوان یا بهانه‌ای پذیرش تکرار نقض حاکمیت عراق پذیرفتنی نیست، چه برسد که جنگنده‌های ناشناس یکی از اردوگاه‌های خانواده‌ها در شهرستان «مخمور» واقع در شمال عراق را هدف بمباران خود قرار دهد.
عمار حکیم همچنین تصریح کرد: ما این نقضهای مکرر را که به صورت تقریبا پیاپی از سوی طرفهای مختلف صورت می‌گیرد، محکوم می‌کنیم و بر لزوم اینکه دولت باید مسئولیتهایش را در قبال این نقض‌ها برعهده بگیرد، تاکید می‌کنیم.

از سوی دیگر، فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق،  نیز با صدور بیانیه‌ای بمباران ترکیه در شمال عراق را محکوم کرد و از بغداد خواست تا حاکمیت عراق را حفظ کند.
فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان عراق اعلام کرد: ما ادامه حملات ترکیه و نقض حریم هوایی این کشور را محکوم می‌کنیم و از نخست وزیر مکلف می‌خواهیم که در توافقات و مبادلات تجاری خود با این کشور تجدید نظر کند.
در این بیانیه همچنین آمده است:  پهپادهای ترکیه اخیرا حملاتی را به مناطق داخل خاک عراق از جمله اردوگاه آوارگان انجام دادند که بار دیگر حاکمیت این کشور را نقض کردند و  این حمله منجر به بروز تلفات جانی و مالی و ایجاد رعب و وحشت میان ساکنان شهرها شده است که صلح و ثبات منطقه را تهدید می‌کند.

در بیانیه مذکور همچنین آمده است: ما اینگونه حملات را که با قوانین بین‌المللی در تضاد است و حاکمیت عراق را نقض می‌کند، محکوم می‌کنیم .
از سوی دیگر، حسن کریم الکعبی، معاون اول رئیس پارلمان عراق نیز با صدور بیانیه‌ای نقض حریم هوایی عراق توسط پهپادهای ترکیه را محکوم کرد و آن را حمله “غیر قابل توجیه” توصیف کرد.
الکعبی گفت: نقض حریم هوایی عراق از سوی کشور همسایه ترکیه و اقدامات تحریک آمیز آن در بمباران اردوگاه خانواده‌ها در نزدیکی شهر مخمور در جنوب اربیل امری محکوم‌شدنی است.
معاون اول رئیس پارلمان عراق از دولت و وزارت خارجه این کشور خواست موضع جدی و قاطعانه‌ای را در قبال این نقض‌های غیرقابل توجیه اتخاذ کنند، آن هم زمانی که تمامی کشورهای جهان تلاش‌های خود را برای مبارزه با ویروس کرونا و کاهش خطرات آن  یکپارچه و هماهنگ کرده‌اند.

پیشتر مرکز اطلاع رسانی امنیتی عراق از حمله جنگنده‌های ترکیه به اردوگاه خانواده‌های تُرک در نزدیکی شهر «مخمور» واقع در شمال این کشور خبر داد که در نتیجه آن دو غیرنظامی زن کشته شدند.
انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.