اعزام ۱۰ رایزن بازرگانی به بازارهای مهم صادراتی در سال جهش تولید

[ad_1]

معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران از اعزام ۱۰ رایزن بازرگانی در بازار مهم صادراتی از جمله بازار روسیه، ترکیه، کردستان عراق، عمان، چین، هند، افغانستان و ارمنستان خبر داد.

به گزارش ایسنا،   مسعود کمالی اردکانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته ۲۵ رایزن بازرگانی در کشورهای دیگر فعالیت داشتند، اما اکنون تعداد این رایزن‌ها به پنج نفر کاهش پیدا کرده است، افزود: عمده‌ترین دلیل کاهش مشکلات بودجه ای و منابع مالی است.

وی بیان کرد: رایزنانی که در خارج از کشور سابقه داشتند هم اکنون در سازمان توسعه تجارت مستقر هستند که تجربه های بسیار خوبی هم در زمینه شناخت بازار، ارائه مشاوره به تجار و فعالان اقتصادی دارند.

کمالی اردکانی گفت :رایزنان سابق مستقر در سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان دبیر میز کشورهای مختلف مسئولیت داشته و با بنگاه ها نیز ارتباط دارند و به معرفی بازارها و ارائه مشاوره مشغولند.

وی اظهار کرد: گرچه حضور فیزیکی رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف بسیار موثرتر است اما سابقه و شناخت خوب آنها از بازار و نحوه بازاریابی قطعاً کمک زیادی به ما خواهد کرد.

معاون توسعه بازارهای صادراتی با اظهار اینکه توانمندی و ظرفیت‌های ایجاد شده توسط رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف را از دست نداده‌ایم گفت: نقش رایزن بازرگانی یک نقش تسهیل گری است و فعالیتهای آنها لزوماً در همان سال منجر به نتیجه نخواهد شد اما حضور آنان در کشورهای هدف قطعاً منجر به افزایش ظرفیت‌های صادراتی خواهد شد.

وی گفت: در سال جاری بر اساس هماهنگی‌های صورت گرفته انتظار داریم که امسال حداقل ۱۰ رایزن به بازار مهم صادراتی کشورها از جمله روسیه، ترکیه، کردستان عراق، عمان، چین، هند، افغانستان و ارمنستان اعزام کنیم.

کمالی اردکانی از رایزنان بازرگانی در سال “جهش تولید” به عنوان دیده بان های اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: رایزنان بازرگانی از مهم ترین ابزارها برای معرفی محصولات صادراتی ایران به بازارها و منعکس کننده نیازهای بازارهای مختلف به محصولات ایرانی محسوب می شوند.

معاون توسعه بازارهای صادراتی همچنین توانمندسازی تولید داخل را از نتایج و اهداف ممنوعیت واردات کالاها برشمرد و گفت: بخش تولیدی و صنعتی کشورمان طی دو سال اخیر جان گرفته و امروز هم شیوع کرونا بخشی از ظرفیت‌های مغفول در کشورمان را زنده کرده است.

کمالی اردکانی در پایان، تأمین نیازهای داخل کشور و تأمین نیازهای صادراتی به ویژه بازارهای همسایه را در سال “جهش تولید” ضروری خواند و عنوان کرد: ما امسال سهم بازارهای همسایه را از صادرات کشورمان افزایش خواهیم داد و اینجاست که نقش رایزن بازرگانی در شناسایی بازارها مشخص می شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.