اعمال محدودیت‌های زیارتی، تصمیمی مبتنی بر عقلانیت و آموزه‌های دینی بود

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی تولیت آستان قدس رضوی گفت: تصمیم ایجاد محدودیت زیارت، حقیقتا تصمیمی بسیار سخت و دشوار بود اما این تصمیم سخت براساس آموزه‌های دینی، مذهبی و عقلانیت و خرد ایمان دینی اتخاذ شد.

حجت‌الاسلام‌ احمد مروی در آیین شکرانه بازگشایی درب‌ صحن‌های حرم مطهر امام رضا(ع) که با حضور خادمان بارگاه منور رضوی و مهمانانی از جامعه مدافعان سلامت در صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر، اظهار کرد: فلسفه تشکیل این آیین، شکرگزاری به درگاه پروردگار متعال است که بعد از یک دوره بسیار رنج‌آور و غم‌بار، درب‌های صحن‌های امام رئوف(ع) به روی عاشقان و دلدادگان و محبان باز می‌شود.

وی افزود: تصمیم ایجاد محدودیت زیارت، حقیقتا تصمیمی بسیار سخت و دشوار بود، اما این تصمیم سخت بر اساس آموزه‌های دینی، مذهبی و عقلانیت و خرد ایمان دینی، اتخاذ شد.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: از حضرت رضا(ع) درخواست و استدعا می‌کنیم که ای امام رئوف(ع)؛ هرطور می‌خواهید ما را تنبیه کنید اما درب‌های حرم مطهر را بر روی ما نبندید.

وی تصریح کرد: پیشتر در یک سخنرانی‌ گفته بودم «از صفت غریب‌الغربایی حضرت سخن زیاد گفته بودیم، اما هیچگاه آن را تجربه نکرده بودیم مگر در این ایام» اما امروز آن کلام خود را اصلاح می‌کنم، یا علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) شما غریب‌الغربا نیستید، ارواح مطهر انبیاء، اولیاء‌الله و هزار ملائکه بر گرد حرم مطهر شما در حال طواف هستند، ما غریب‌الغربا هستیم و در این دوران سخت غربت را تجربه کردیم. ما با بسته بودن درب‌های حرم، احساس غربت و یتیمی کردیم.

مروی با بیان اینکه از مهمانان عزیز مدافع سلامت شرکت‌کننده در این مراسم که حقیقتا در این ایام خوب درخشیدند، تقدیر و تشکر می‌کنم، عنوان کرد: مدافعان سلامت برگ زرینی از انسانیت، نوع‌دوستی و تعهد دینی را در این ایام به نمایش گذاشتند.

وی گفت: از جوار بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الحجج(ع) به تمام خادمان و سربازان مدافع سلامت کشور، سلام و خدا قوت عرض می‌کنم. این افتخار شما را بس که رهبر معظم انقلاب در چندین سخنرانی مراتب تأیید، سپاس، تشکر و رضایتمندی خویش را نسبت به شما بزرگواران و عزیزان ابراز کردند.

تولیت آستان قدس رضوی ابراز کرد: به روح پاک و منور شهدای عزیز مدافع سلامت درود و سلام می‌فرستیم و از خداوند تبارک و تعالی همنشینی با اولیاءالله را مسالت می‌نماییم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه اگر حجت خدا را نشناسیم، گمراه خواهیم شد، اظهار کرد: برای شناخت امام ابتدا باید امامت را شناخت و معرفت نسبت به امامت مگر از طریق اتصال و ارتباط با این مقام ممکن نیست.

مروی تصریح کرد: هرکسی نمی‌تواند مقام امامت را بیان کند، مگر کسی که به این مقام و منصب نائل شده باشد، لذا معرفت و مقام امام از کلام غیر از کسی که خود صاحب این مقام باشد ممکن نیست. حضرت ثامن‌الحجج(ع)، امامت را به اقیانوسی بی‌پایان و بی‌نهایت که بشر قدرت درک و دسترسی به حقیقت آن را ندارد، تشبیه کرده است.

وی بیان کرد: عالم از درک مقام امامت عاجز است؛ مقام امامت آن مقام ارجمندی است که حضرت ابراهیم(ع) پس از کسب مقام نبوت، رسالت و خلّت به آن دست یافت.

بر اساس اعلام آستان‌نیوز، تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه هر مقدار که معرفتمان به امامت بیشتر شود، محبت و عشق‌مان نیز به این مقام بیشتر خواهد شد، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم به عزت و سعادت دنیوی و اخری برسیم، باید تمام ابعاد وجودی زندگیمان را بر اساس آموزه‌های امامان و ائمه معصومین علیهم‌السلام قرار دهیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.