افزایش کیفیت نمای PVC بیرونی ساختمان‌ها با نانوذرات

[ad_1]

گروهی از محققان کشور با استفاده از نانو ذرات پنل‌های PVC مقاوم در برابر پرتو فرابنفش تولید کردند.

به گزارش ایسنا، یکی از شرکت‌های فناوری پنل PVC مقاوم در برابر اشعه‌ٔ UV را تولید و به بازار عرضه کرده است. بر روی این محصول پوشش حاوی جز نانومتری اعمال شد و در مقایسه با نمونه‌های شاهد، این نسل از پنل‌های PVC خاصیت مقاومت در برابر اشعه UV قابل ملاحظه‌ای دارد.

در این پنل‌ها از سوسپانسیون اکسید گرافن و پلی‌آنیلین سنتز شده در حضور اکسنده آمونیومی استفاده شده تا خاصیت ضد پرتو اشعه فرابنفش در آن ایجاد شود.

صفحات یا ورق‌های پی‌وی‌سی، مخفف کلمه پلی وینیل کلراید (Poly vinyl chloride) نوعی پلاستیک پرکاربرد بوده و قابلیت رقابت با چوب و سفال را داشته و به‌صورت وسیعی در صنایع مبلمان، ساختمان و تبلیغات مورداستفاده قرار می‌گیرد. 

این ورق‌ها به شدت در مقابل رطوبت و خوردگی مقاوم بوده و امکان استفاده در نمای خارجی ساختمان را دارند ولی بر اثر تابش نور خورشید که دارای اشعه‌ ماورای بنفش است، می‌تواند منجر به گسستن پیوندهای داخلی مواد تشکیل دهنده PVC و کاهش کیفیت نما شود. از این رو برای بهبود خواص PVC، از مواد مختلفی همچون پرکننده‌ها مانند نانوذرات (برای افزایش استحکام و مقاومت پروفیل) و همچنین اعمال پوشش‌های نانومتری مقاوم در برابر رطوبت یا اشعه استفاده می‌شود.

این محصول در برابر اشعه UV مقاوم است و از خواص ضدآب و رطوبت، قابل شستشو، ارزان، سبک و با قابلیت نصب آسان برخوردار است و جایگزین مناسبی برای مواد سنتی ساختمانی مانند چوب، گچ، سیمان، بتن و سفال است. 

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.