انعقاد تفاهم‌نامه همکاری سه نهاد قرآنی با امور مساجد

[ad_1]

مرکز رسیدگی به امور مساجد با سه نهاد قرآنی تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش ایسنا، مراسم انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین شورای عالی قرآن، مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران، مرکز رسیدگی به امور مساجد و سازمان دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی روز سه‌شنبه (دوم اردیبهشت) در مرکز رسیدگی به امور مساجد برگزار شد.

در این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین نوری زاده -رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد- گفت: این مراسم در آستانه ماه مبارک رمضان و به دلیل اهمیت قرآن و مساجد که بهترین پایگاه برای فعالیت های قرآنی هستند، برگزار شد.

وی افزود: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است. مهمترین ارکان این انقلاب توصیه‌های قرآنی و درس هایی است که از اهل بیت عصمت و طهارت (ع)  به ما رسیده است که آنها هم متاخذ از آیات الهی است. در انقلاب اسلامی مهمترین رکن آیه های قرآن است. از طرفی بهترین محل برای فعالیت های قرآنی مساجد هستند.

نوری زاده افزود: در طول این سال‌ها کارهای جسته و گریخته‌ی بسیاری انجام شده است، اما بهتر است؛ نهادهایی که در حوزه قرآنی فعالیت می کنند، در کنار یکدیگر قرار بگیرند و یک نوع هم افزایی انجام دهند. تا بتوانیم به بهترین شکل و با بهترین کیفیت و تقسیم مسئولیت ها حق قرآن را ادا کنیم.

وی در ادامه گفت: ظرفیت سازمان تبلیغات اسلامی یک ظرفیت بی بدیل است. وجود قاریان عالی و اساتید مبرز در حوزه قرآن و جلسات خوب و تاثیر گذار و حافظان و قاریانی که این سازمان تربیت کرده‌ نشان از تلاش های مستمر است و این امر به مقصودی که مورد نظر این تفاهم نامه است کمک خواهد کرد.

وی همچنین به ظرفیت قرآنی اوقاف بسیج و مرکز رسیدگی اشاره کرد و گفت: ما بایستی با توجه به جایگاه قرآن و عظمت و ارزش آن برایش سرمایه‌گذاری کنیم. اگر تمام هم و غم و سرمایه‌های مان را در رابطه با این کتاب مصروف بداریم باز هم حق این کتاب ادا نشده است. امید است که از همه ظرفیت هایی که در اختیار داریم در این راه استفاده کنیم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: بنای این مرکز برای این است که در مساجد قرآن خوانده شود. مساجد بر محور قرآن و دعا و مناجات و عبادت پروردگار شکل گرفته است به عبارتی؛ فعالیت های اصلی در مسجد فعالیت های قرآنی است. وقتی کار در استان تهران به صورت پایلوت شروع شود این امر به سایر استان‌ها نیز تعمیم پیدا خواهد کرد.

وی گفت: یک ششم جمعیت کل کشور در تهران است و یک سوم اثرگذاری هر فعالیتی در تهران صورت می گیرد. یعنی در تهران هر اتفاقی بیفتد یک سوم کشور را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی افزود: در حوزه محتوایی سازمان تبلیغات اسلامی و مراکز دیگر ، فعالیت بی‌بدیلی می‌توانند داشته باشند. این ظرفیت اکنون حاصل شده است.

کنار هم قرار گرفتن سازمان اوقاف با مدیریت حجت الاسلام خاموشی، سازمان تبلیغات با مدیریت حجت الاسلام قمی، شورای سیاستگذاری با مدیریت حجت الاسلام حاج علی اکبری, دارالقرآن الکریم با مدیریت حجت‌الاسلام مهدی اخوان و آقای سیدعلی سرابی قائم‌مقام شورای عالی قرآن ، این فرصت را بوجود آورده تا فعالیت های قرآنی خوبی در کشور انجام شود. این همسویی و همفکری فرصت خوبی است.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با بیان اینکه مطالبه مقام معظم رهبری در حوزه قرآنی یک مطالبه بسیار جدی است گفت: طلب کردن ۲۰ میلیون حافظ قرآن مستلزم این است که ما یک حرکت جدی در حوزه قرآن داشته باشیم. مخصوصا در مساجد.

وی با اشاره به کرسی های تلاوت در مساجد که بر مبنای فرمایشات مقام معظم رهبری صورت گرفته، افزود: اکنون مساجد به عنوان یک جایگاه و پایگاه آماده است که امام جماعت، هیئت امنا و خادم و از همه مهم‌تر مخاطب دارد.

وی با اشاره به اینکه حدود ۲۵ نهاد در حوزه مسجد فعالیت می‌کنند گفت: بهتر است که همه‌ی هم و غم ما قرآن و برنامه‌های قرآنی شود و نگران بودجه ها و برنامه ها نباشیم. خداوند متعال می فرماید: اِن تَنصُروا اللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم: اگر من را یاری کنید شما را یاری می کنم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: جمع ما برای ارائه آمار و اینکه چه نامی مطرح شود دور هم جمع نشده. ما دور هم گرد آمده ایم تا درخواست مقام معظم رهبری در حوزه قرآن را پاسخگو باشیم و به آن جامه عمل بپوشانیم.

در ادامه مراسم رضاییان از مرکز طبع و نشر قرآن کریم گفت: مساجد به عنوان خانه امن الهی، بهترین محل برای آموزش های قرآنی است و شکی در این نیست.

وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که می فرمایند: شما اگر قله بسازید مردم به آن می‌رسند، گفت: اکنون این قله ها ساخته شده و برای اینکه مردم به دامنه برسند باید از این قله ها استفاده شود.

وی افزود: تمام مجموعه هایی که در حوزه قرآن فعالیت می‌کنند، لازم است که در مرکز رسیدگی به امور مساجد در این رابطه کمک کنند و همه به عنوان یک مجموعه یک دست، کارهای قرآنی مساجد را حمایت کنند و در ادامه هم این امر را به منازل تعمیم دهند. امید است که این هم افزایی باعث شود، هر چه سریعتر مقصود برسیم.

رضاییان در ادامه گفت: اگر تمام مجموعه های زیر مجموعه دفتر مقام معظم رهبری در حوزه قرآن هم افزایی کنند، نه تنها ایران، بلکه می توانند دنیا را متحول کنند.

 وی افزود: امور مساجد در اجرای این مسئولیت سنگینی را بر عهده خواهد داشت. لازم است که سازمان های قرآنی با اشرافی که از مشکلات مساجد دارند، حمایت ویژه‌ای از این نهاد داشته باشند.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام اخوان رئیس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: ما باید به عنوان یک سازمان قرآنی, نهاد امام جماعت و محله را تقویت کنیم تا بتوانیم ظرفیت‌های لازم برای پیشبرد اهداف قرآنی را ایجاد کنیم. 

وی افزود: در همین رابطه طرح های مختلفی در سازمان دارالقرآن شکل گرفته که بخش اعظمی از آن ها با نیت تقویت مساجد بوده است.

حجت الاسلام اخوان در ادامه گفت: ظرفیت دارالقران و سازمان تبلیغات اسلامی، با توجه به شعار رئیس سازمان تبلیغات اسلامی مبنی بر قرآنی کردن کل فعالیت ها، در خدمت این طرح است.

این تفاهم نامه همکاری به منظور هم اندیشی، هم افزایی و همکاری در زمینه گسترش و اشاعه فرهنگ قرآنی بهره‌گیری از امکانات یکدیگر در جهت تحقق اهداف مشترک این تفاهم نامه فی مابین مرکز رسیدگی به امور مساجد، سازمان دارالقرآن الکریم، شورای عالی قرآن و دارالقرآن سازمان بسیج مستضعفین منعقد شد.

اهداف این تفاهم نامه عبارت است از:  بسترسازی برای انس با قرآن و ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه،  گسترش و تعمیق فعالیت های قرآنی مساجد، اجرای طرح مسجد پایگاه قرآن در راستای تحقق بخشیدن به منویات مقام معظم رهبری مدظله العالی و اثرگذاری بر ارتقاء دانش قرآنی ائمه جماعات و نمازگزاران.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.