تداوم مرمت و ساماندهی کلیساهای "سنت استپانوس" و "چوپان" آذربایجان شرقی

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت و ساماندهی کلیساهای “سنت استپانوس” و “چوپان” استان خبر داد.

احمد حمزه‌زاده با تشریح اقدامات مرمتی و حفاظتی دو کلیسای مهم استان، کلیسای سنت استپانوس و کلیسای چوپان، اظهار کرد: کلیسای سنت استپانوس که در قلب کوه‌های منطقه بین مرزی جلفا و جمهوری آذربایجان و در کناره رودخانه ارس قرار دارد، مطابق با اسناد تاریخی موجود، دومین کلیسای مهم ارامنه بعد از قره کلیسا، در ایران محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت حفظ و صیانت از این اثر فراملی که سالانه پذیرای گردشگران بسیاری از ادیان مختلف است، افزود: بازسازی آثاری که در دوره‌های مختلف تاریخی دچار آسیب شده اند می بایست به‌صورت مداوم و طبق مستندات تاریخی انجام پذیرد، که این امر با انسجام بیشتری پس از ثبت جهانی و تمرکز مدیریت مجموعه، توسط پایگاه کلیساهای میراث جهانی پی گیری و صورت پذیرفته است. در این راستا مرمت و ساماندهی کلیسای سنت استپانوس نیز با همراهی کارشناسان متخصص و زبده میراث فرهنگی در حال انجام است.

وی در ادامه به اهم اقدامات مرمتی و ساماندهی انجام گرفته در کلیسای سنت استپانوس اشاره کرد و گفت: تاکنون اقداماتی نظیر مرمت برج ناقوس کلیسا در سه طبقه، مرمت نقش و نگارهای داخلی صحن اصلی (گنبد، ساقه و محراب) و مرمت و ساماندهی اتاق‌های همجوار و حجره‌های محوطه پیرامونی انجام شده است.

حمزه زاده در ادامه به اهم اقدامات انجام گرفته در کلیسای ثبت جهانی «چوپان» در حاشیه رود ارس نیز اشاره کرد و گفت: در راستای حفاظت و صیانت از کلیسای جهانی چوپان اقداماتی نظیر مرمت بنا با محوطه سازی و ساماندهی مسیر دسترسی و نورپردازی مجموعه با مشارکت منطقه آزاد ارس انجام شده است.

وی با اشاره به همکاری نزدیک مدیریت پایگاه، اداره کل میراث فرهنگی استان و سازمان منطقه آزاد ارس اشاره کرد و افزود: بدون همکاری‌های نزدیک، چنین اقدامات سازنده‌ای امکان پذیر نبود.

وی به اقدامات مشترک انجام شده در دو مجموعه کلیساهای سنت استپانوس و چوپان اشاره کرد و گفت: در راستای تسهیل رفاه گردشگران اقدامات دیگری نظیر مرمت و آماده‌سازی بخشی از فضاها جهت اسکان میهمانان، ایجاد فضاهای نمایشگاهی در محوطه مجموعه، موزه، فروشگاه‌های صنایع دستی، بوفه و کافی شاپ انجام شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، یادآور شد: با توجه به پلان مدیریتی تهیه شده توسط پایگاه کلیساهای جهانی، اتمام مراحل پایانی مرمت، محوطه سازی و ساماندهی در راستای تکمیل زیرساخت‌های گردشگری این دو مجموعه طی سال جاری تداوم خواهد داشت.

وی مساعدت‌های مالی سازمان منطقه آزاد ارس در بخش مرمتی و نیز زیرساخت‌های گردشگری را موثر و مفید دانست و این همکاری را در راستای رونق گردشگری و افزایش اشتغال زایی ارزیابی کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، وی با اشاره به آماده بودن طرح مرمت کلیسای مریم مقدس دره شام، تصحیح مسیر دسترسی این کلیسا در سال ۹۸ برای انتقال مصالح را، از اقدامات مقدماتی برای آغاز عملیات اجرایی مرمت این کلیسا ذکر کرد و گفت: در صورت تامین اعتبارات، عملیات این پروژه به زودی کلید خواهد خورد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.