تسهیلات دولت برای صنایع کرونازده ناکافی است

[ad_1]

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران گفت: اغلب تولیدکنندگان معتقدند مشوق‌ها و تسهیلاتی که دولت برای واحدهای آسیب دیده از کرونا در نظر گرفته ناکافی، بسیار کم و همینطور به موقع نیست.

به گزارش ایسنا، صابر پرنیان در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد اظهار کرد: قرار بر این است که دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان در قالب تسهیلات کم بهره با نرخ ۱۲ درصد به واحدهای حوزه صنف و صنعت پرداخت کند تا بتوانند نیروهای انسانی خود را حفظ کنند.

وی افزود: هنوز دستورالعمل اجرایی این تسهیلات تدوین و ابلاغ نشده، اما واضح است این تسهیلات نمی‌تواند آسیبی که کرونا به صنایع، واحدهای تولیدی، اصناف و دیگر بنگاه‌های اقتصاد وارد کرده جبران کند.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان تهران با بیان اینکه کرونای اقتصادی وحشتناک تر، خسارت بارتر و آسیب زننده تر از کرونای سلامت خواهد بود، تصریح کرد: اغلب تولیدکنندگان، صنعتگران و کار آفرینان و فعالان اقتصادی معتقدند که مشوق ها و تسهیلاتی که دولت در نظر گرفته برای واحدهای کرونا زده ناکافی، بسیار کم و همینطور به موقع نیست.

پرنیان با بیان اینکه برخی کمکها خوب است اما به موقع عملیاتی نمی‌شود، اظهار کرد: انتظار تولید کنندگان این است که دستور العملهای این تسهیلات هرچه سریع‌تر نهایی و ابلاغ شود.

وی با بیان اینکه با شیوع کرونا همه مردم ملاحظه کردند و هیچ کمبودی به لحاظ تامین انواع کالا بویژه ارزاق و مایحتاج عمومی در کشور ایجاد نشد، این عوامل را نشان دهنده توانمندی بسیار بالای تولید در کشور توصیف کرد و گفت: در حال حاضر برخی از واحدهای صنعتی در اثر شیوع کرونا با دپوی تولید کالا مواجه هستند، چون امکان عرضه وجود ندارد و از طرف دیگر برخی از واحدهای صنعتی با کمبود مواد اولیه مواجه هستند و واحدهای صادرات کننده محصولات نیز در اثر شیوع ویروس کرونا با مشکلات عدیده ای مواجه شده‌اند

پرنیان همچنین با بیان اینکه، گفتمان و نگاه مشترک در کشور برای رونق و جهش تولید با تکیه بر توان داخلی ایجاد شده، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تحقق شعار سال برنامه ریزی خود را در قالب هفت محور عمده و ۴۰ برنامه معطوف کرده است و تمامی زیرساخت های لازم برای جهش تولید در کشور به خوبی فراهم است.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران با اشاره به اینکه ابعاد ویروس کرونا ناشناخته و کسی نمی داند شیوع این ویروس تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: انتظار تولید کنندگان این است که یک بسته ملی مشوق جامع جهش تولید در کشور طراحی، تدوین و حداکثر تا ۱۵ اردیبهشت ماه سال جاری ابلاغ شود.

وی افزود: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با توجه به مشکلات به‌وجود آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا برای فعالان اقتصادی به ویژه صاحبان بنگاه‌های کوچک و متوسط مستقر در شهرک ها و نواحی صنعتی در پرداخت اقساط حق بهره‌ برداری اراضی واگذار شده مصوب کرده اقساط اسفند ۱۳۹۸ تا اردیبهشت ۱۳۹۹ واحدهای صنعتی بدون هیچگونه تعدیلی به انتهای اقساط مربوطه منتقل شود.

همچنین به گفته این مقام مسئول، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با توجه به ضرورت رسیدگی به حجم بالای تقاضا در ایام پایانی سال در شرکت شهرک های صنعتی استان ها با توجه به شرایط به‌وجود آمده و رعایت ضوابط ایمنی و بهداشتی به منظور جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر بیماری کرونا شرایط واگذاری زمین بر اساس دستورالعمل بهره‌برداری سال ۱۳۹۸ را تا انتهای اردیبهشت سال ۱۳۹۹ تمدید کرده است.

پرنیان در ادامه با اشاره به ارسال نامه هفت محوری صنعتگران شهرک های صنعتی استان تهران در راستای جهش تولید به مقام معظم رهبری، خاطرنشان کرد که صنعتگران و تولیدکنندگان شهرک های صنعتی استان با ارسال نامه یاد شده ضمن لبیک به شعار سال «جهش تولید»، از انتخاب حکیمانه، نگاه علمی و عمیق رهبر معظم انقلاب به این نامگذاری قدردانی کردند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.