توله خرسی که مهمان خانه محیط‌بان مریوانی شد

[ad_1]

ایسنا/کردستان  به دلیل اینکه توله خرس تا به حال تا این حد به انسان‌ نزدیک نشده بود، به شدت ترسیده و مرتب فریاد می‌کشید، با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتی خواندن لالایی توانستم آن را رام و ترس او را از بین ببرم.

انسان از گذشته تا به امروز رابطه غریزی با حیوانات داشته و از طرفی شاید تمایل انسان برای نگهداری از حیوانات، ریشه در نگرانی از دنیای وحش و طبیعت داشته باشد، تجربه نشان می دهد که تمایل به نگهداری از حیوانات در بسیاری از انسان ها وجود دارد و می توان به آن به عنوان یک ویژگی انسانی توجه کرد.

عادت نگهداری از حیوانات اغلب در خانواده‌ها اتفاق می‌افتد و فرزندان نیز به تقلید از والدینشان از حیوانات نگهداری می‌کنند.

این روزها تصاویر منتشر شده از نگهداری یک توله خرس در منزل یکی از محیط‌بانان مریوانی غوغا کرده و سوژه کاربران فضای مجازی شده است.

حبیب الله دبستانی محیط بان مریوانی است که این بار ماهیت انسان نسبت به نگهداری از حیوانات را در اذهان تداعی کرده و نشان داده که نگرانی برای طبیعت در بشر نهادینه است.

این محیط بان به ایسنا می گوید که چهارشنبه هفته گذشته بود که از سوی اداره محیط زیست به ما خبر داده شد که یک قلاده خرس ماده در ارتفاعات روستای “بلچه سور” مریوان تلف شده است، صبح روز بعد همراه با یک اکیپ متشکل از دامپزشکی، محیط زیست و مرکز بهداشت محیط مریوان به محل گزارش شده اعزام شده و لاشه قلاده خرس ماده را پیدا کردیم و احتمال آن می‌رفت که خرس ماده بر اثر بیماری هاری تلف شده باشد.

پس از پیدا کردن لاشه خرس ماده و نمونه‌برداری و کالبد شکافی از خرس مشخص شد که به بیماری هاری مبتلا بوده و بر اثر بیماری هاری نیز تلف شده‌است.

 ماجرای توله خرس نجات‌یافته و مهمان شدنش در منزل محیط بان مریوانی

حبیب‌الله دبستانی ادامه می دهد که یک کیلومتر پایین‌تر از لاشه خرس، یکی از محیط بانان ما را از وجود توله خرس یکساله که در زیر بوته‌ها مخفی شده بود، آگاه ساخت.

 به دلیل اینکه توله تا به حال از نزدیک با انسان مواجه نشده و انسان‌ها تا این حد به او نزدیک نشده بودند به شدت ترسیده و مرتب فریاد می‌کشید، با در آغوش گرفتن توله خرس و ناز و نوازش و حتی خواندن لالایی توانستم آن را رام و ترس او را از بین ببرم.

با ماشین اداره محیط زیست توله خرس را به داخل شهر منتقل کردیم و با گذشت زمان توله خرس آرامش خود را بازیافته و ترسش به کلی از بین رفت، و به دلیل اینکه توله خرس زود به انسان وابسته می‌شود و هنوز یک سال بیش نداشت، همچنین نیازمند مراقبت و نگهداری بود تا از تلف شدن نجات یابد آن را به منزل خود بردم و با استقبال خانواده‌ام مواجه شد؛ اسمش را “هویار” به معنی یار خوب و خوش گذاشتیم.

روز بعد سازمان محیط زیست به دلیل ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و اینکه امکان آن می‌رفت که توله خرس نیز ناقل بیماری هاری باشد، با ما تماس گرفت و جویای حال توله خرس شد؛ طی این تماس تصمیم گرفتم عکسی را که خرس در بغل پسرم به خواب رفته بود برای محیط زیست ارسال کنم و اینگونه این عکس در فضای مجازی منتشر شد.

حال و هوای این روزهای توله خرس نجات‌یافته

دبستانی می گوید که “هویار” چهارشنبه ٣ اردیبهشت حدود ساعت ٩ صبح در تهران به باغ پردیسان سازمان حفاظت محیط ‌زیست تهران تحویل داده شد تا همراه سه توله خرس دیگر در این مجموعه پرورش داده شده و زیرنظر دامپزشکان و متخصصین محیط زیست نگهداری و به حیات خود ادامه دهد.

دلیل رفتار انسانی محیط بان مریوانی

محیط بان مریوانی در ادامه تعریف ماجرا تشریح کرد که طی کالبدشکافی انجام گرفته از خرس ماده تلف شده مشخص شد که خرس ماده حدود یک هفته هیچ غذایی نخورده و به دلیل بیماری قادر به شیردادن به توله خود نبوده است و زمانی که توله خرس را در زیر بوته‌ها پیدا کردیم از شدت گرسنگی بیحال و در معرض تلف شدن بود.

به دلیل ابتلای خرس ماده تلف شده به بیماری هاری و اینکه امکان آن می‌رفت که توله خرس ناقل بیماری باشد بسیاری از همکاران با نگهداری آن در منزل مخالف بودند اما من با توجه به وضع وخیم توله و بیحال شدن آن از فرط گرسنگی آن را به منزل خود بردم و با کمک همسر خود با دادن شیر خشک و موز و عسل آن را از تلف شدن نجات دادیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.