خارجی ها چه اقلامی از خراسان جنوبی می‌برند؟

[ad_1]

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی گفت: از ابتدای امسال، عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان شامل سیمان، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی بوده است.

محمد علی خاشی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: از ابتدای امسال ۲۸ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۱۶۴۹ دلار به وزن ۱۳۳ کیلوگرم تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظرتعداد اظهارنامه ۶۳ درصد، از نظر ارزش ۲۳ درصد و از نظر وزن ۴۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه عمده کالاهای صادره شده عبارت از خشکبار، لوازم بهداشتی، کفش و گوشی همراه بوده‌اند، افزود: همچنین از ابتدای امسال ۷ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۲۱۷۵ دلار به وزن ۴۲ کیلوگرم تشکیل شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد اظهارنامه ۳۰ درصد، از نظر ارزش ۵ درصد کاهش و از نظر وزن ۶۳۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه کشور مقصد و مبدا صادرات و واردات امانات پستی مجارستان، انگلستان، کاندا، آلمان و سنگاپور و … است، تصریح کرد:  از ابتدای امسال به ۱۷۳۵ نفر مسافر ورودی و ۱۹۲۳ نفر مسافر خروجی از گمرک ماهیرود خدمات گمرکی ارائه و تشریفات مسافری امور گمرکی انجام شده است.

خاشی ادامه داد: نسبت به مدت مشابه سال گذشته  مسافرین ورودی ۸۷ درصد و مسافرین خروجی ۷۹ درصد کاهش داشته است؛ همچنین فرودگاه بیرجند پرواز خارجی نداشته است.

وی با اشاره به وضعیت حوزه ترانزیت، افزود: در شش ماهه امسال ۲۷۲۱ دستگاه کامیون به وزن ۹۶۸۴۵ تن شامل؛ فوفل، کود اوره، پنل خورشیدی، آرد گندم، موتورسیکلت، روغن خوراکی، سیگار، کود شیمیایی، شکر و روغن موتور از کشورهای اندونزی، چین، ترکمنستان، هندوستان، امارات، روسیه و ترکیه از طریق گمرک ماهیرود به کشور افغانستان ترانزیت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد کامیون ۳۵۲۸ درصد و از نظر وزن ۴۸۱۴ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی بیان کرد: مجموع کالای صادراتی خروجی از طریق گمرکات استان در سال جاری از نظر ارزشی ۲۹۹۴۳۳۹۶۷ دلار و از نظر وزنی یک میلیون و ۶۸۱ هزار و ۴۱۰ تن بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از لحاظ ارزش ۹۸ درصد و از لحاظ وزن ۵۱ درصد افزایش داشته است.

خاشی ادامه داد: از این مقدار کالای صادراتی؛ بخشی صادرات قطعی از گمرکات بیرجند، ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه مرزی ماهیرود بوده که از ابتدای امسال تعداد ۲۴۶۷ فقره اظهارنامه صادراتی به ارزش ۵۷۲۹۸۱۱۹ دلار به وزن بالغ بر ۷۵۹ هزار و ۱۲۹ تن تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد اظهارنامه ۳۸ درصد، از نظر ارزش ۱۶ درصد و از نظر وزن ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی اظهار کرد: عمده اقلام صادرات قطعی گمرک استان در این مدت شامل صیفی جات، سیمان، روغن سوخت تقطیری، هیدروکربن حاصل از بازیافت خاک‌های مستعمل رنگ بر، کاشی و سرامیک، گازوئیل، نخود آبگوشتی، هیدروکربن سبک، نمک و تخم مرغ خوراکی بوده است.

مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی با بیان اینکه عمده این اقلام به کشورهای افغانستان، عراق، ترکیه، آذربایجان و تایوان صادر شده است، تصریح کرد: در حوزه صادرات ماده ۱۱۶ ( کالاهای اظهار شده در سایر گمرکات کشور، خروجی از گمرک ماهیرود و گمرک مستقر در بازارچه‌های مرزی استان ۸۴۲۴ فقره پروانه به ارزش ۲۴۲۱۳۵۸۴۸ دلار و به وزن بیش از ۹۲۲ هزار و ۲۸۱ تن ارائه شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد پروانه ۷۰ درصد ، از نظر ارزش ۱۳۸ درصد و از نظر وزن ۹۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

خاشی با بیان اینکه عمده اقلام خروجی موضوع ۱۱۶ شامل شیشه، سیمان، خوراک آماده طیور، ایزوگام و … بوده است، اظهار کرد: از ابتدای امسال ۹ فقره اظهارنامه وارداتی به ارزش ۸۷۲۰۷۹ دلار به وزن ۲۵۶ تن تشکیل شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد پروانه ۵۹ درصد، از نظر ارزش ۹۷ درصد و از نظر وزن ۷۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: عمده اقلام وارداتی به استان را قطعات مربوط به خط تولید کاشی، بذر یونجه، گوسفند، شاهدانه بو داده،  لوازم یدکی، زغال سنگ شسته نشده و ماسک تشکیل می‌دهد که این اقلام از کشورهای چین و همسایه وارد شده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.