دستگاه پوست‎گیر کینوا در کاشمر به ثبت رسید

[ad_1]

ایسنا/خراسان رضوی مدیر مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز گفت: برای اولین بار در کشور دستگاه پوست‎گیر کینوا توسط مخترع کاشمری به ثبت رسید.

مجید عاقل امروز ۱۸ آبان ماه در جمع خبرنگاران افزود: یک هسته نوآور مستقر در مرکز نوآوری ترشیز زیر مجموعه مرکز آموزش عالی کاشمر توانست این دستگاه پوست‌گیر کینوا را اختراع و آن را به ثبت برساند.

وی با اشاره به اینکه ثبت اولین اختراع به نام مرکز آموزش عالی کاشمر پس از یک دهه فعالیت این مرکز حلاوتی دو چندان دارد، عنوان کرد: این دستاورد زمینه فرآوری محصول کینوا در حوزه کشاورزی فراهم می‎کند.

مدیر مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز مطرح کرد: این هسته نوآور با طرح “دستگاه پوست‌گیر سایشی دانه گیاه کینوا” در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز استقرار یافت و در راستای حمایت از کسب و کارهای نوپا مراحل ثبت اختراع این دستگاه توسط مرکز نوآوری پیگیری شد.

وی ادامه داد: این اختراع توسط آقای حسن وفایی صورت گرفت و مالک آن به صورت مشارکتی مرکز آموزش عالی کاشمر است که در مهرماه سال جاری ثبت اختراع شد.

مدیر مرکز نوآوری ترشیز گفت: “دستگاه پوست گیر سایشی دانه گیاه کینوا” دستگاهی است که به روش خشک با استفاده از مکانیزم سایشی کار می‎کند.

عاقل مطرح کرد: با توجه به غنای دانه گیاه کینوا در مقایسه با سایر غلات و نیز تاثیر مثبت آن بر سیستم ایمنی بدن و از سویی اهمیت فرآوری دانه گیاه کینوا در قالب طرح “دستگاه پوست گیر سایشی دانه گیاه کینوا” این طرح در شورای راهبری مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز به قید فوریت مطرح و با استقرار این طرح در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز موافقت شد و پس از ۱۶ ماه پیگیری موفق به اخذ گواهی ثبت اختراع شد.

 وی با اشاره به خصوصیات دانه گیاه کینوا عنوان کرد: به دلیل نداشتن “گلوتن” در گیاه کینوا و در نتیجه هضم ساده آن برای افراد مسن که بیشترین آمار میزبانی کرونا ویروس را با توجه به شیوع این ویروس در بین آن‌ها شاهد هستیم و نیز وجود میزان قابل توجه ویتامین B، ویتامین E، آهن و منیزیم در مقایسه با انواع غلات، این ماده غذایی می‎تواند به سیستم ایمنی بدن کمک نموده و مکمل و جایگزین مناسبی برای خانواده‌ها برای مقابله با بیماری‌ها و ویروس‌هایی نظیر کرونا ویروس باشد.

عاقل ابراز امیدواری نمود: با استقرار تعداد ۱۰ هسته نوآور در مرکز نوآوری و شتابدهی ترشیز زمینه رونق کسب و کارهای نوپا و حمایت و هدایت افراد خلاق و صاحب ایده فراهم شده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *