راهنمای خرید ساز عود دلشاد موزیک

[ad_1]

می‌توان گفت ساز عود یک ساز ایرانی است اما سالها در ایران به فراموشی سپرده شد و در کشورهای عربی و ترکی بیشتر نواخته شد.

به گزارش ایسنا، بنابراعلام دلشاد موزیک، از جمله اساتید عود نوازی منصور نریمان، محمود رحمانی پور، حسن منوچهری، اکبر محسنی، عبدالوهاب شهیدی و همچنین در سالهای اخیر ارسلان کامکار، حسین بهروزی نیا، جمال جهان شاد، محمد فیروزی را نام برد.

تاریخچه ساز عود

اندازه ساز عود در کشورهای مختلف، متفاوت است. در کشورهای عربی اندازه این ساز بزرگتر از سایر کشورهاست. در ایران دارای اندازه‌ای متوسط و در کشور ترکیه اندازه این ساز کوچک است.

کلمه بربط به معنی شکل مرغابی (بط) است با سینه جلو داده و گردن کوچک. در عربی به این ساز عود می‌گویند (عود در زبان عربی یعنی چوب).

از فروشگاه‌های معتبر ساز عود (بربط) را تهیه کنید و قیمت ساز عود دلشاد موزیک با توجه به کیفیت و برند آن متفاوت است.

اجزای ساز عود

کاسه و صفحه رویی ساز:

ساز عود دارای کاسه گلابی شکلی است که از تکه‌های به هم چسبیده و دو قسمت مساوی (از طول) درست شده که یک تکه نبودن این کاسه باعث می‌شود تا ترک برندارد یا اگر مشکلی پیش آمد قابل تعمیر باشد.

جنس درخت کاج برای ساخت این کاسه باعث کیفیت صدای بهتر آن می‌شود.

دو دایره مشبک به نام گل روی این ساز قرار دارد که باعث خروج صدای ساز می‌شود، برای اینکه این قسمت ساییده نشود یک صفحه استخوانی یا چوبی زیر آن قرار داده‌اند. که برای کیفیت صدای بهتر از چوب درخت کاج استفاده می‌کنند.

در سازهای گران قیمت این دایره‌ها را تزئین می‌کنند که زیبایی خاصی به ساز می‌بخشد.

سیم‌گیر و خرک ساز عود:

یک قطعه‌ی چوبی به طول حدود ۱۰ سانت که آن را در پایین صفحه رویی نصب می‌کنند و شیارهای کم عمقی برای عبور سیم‌ها روی آن وجود دارد.

در انتهای کاسه نیز سیم گیر چوبی وجود دارد که انتهای سیم‌ها به آن متصل می‌شود و سیم‌ها را بعد از اینکه از روی خرک عبور می‌دهند در امتداد دسته به‌بخش‌هایی که برای گوشی در نظر گرفته شده متصل می‌شوند. در نزدیک خرک یک صفحه بیضی شکل از جنس استخوان یا چوب است و کاربرد آن جلوگیری از ساییده شدن صفحه هنگام برخورد مضراب به آن است.

پل‌های داخل کاسه ساز

پل‌هایی را درون کاسه ساز در امتداد هم در ۵ نقطه قرار می‌دهند تا از خم شدن کاسه در دراز مدت جلوگیری کنند.

دسته ساز

دسته‌ی ساز عود کوتاه است و حدود یک سوم طول کاسه و قطر ۱۰ سانتی متر است که از یک طرف به کاسه و از طرف دیگر به سر پنجه متصل است.

در قدیم روی دسته عود دستان‌بندی انجام می‌دادند اما امروزه‌ای کار را نمی‌کنند و گاهی روی دسته از تزئیناتی شبیه دستان استفاده می‌کنند.

شیطانک

بین دسته و سرپنجه یک قطعه باریک وکم ارتفاع به اندازه عرض دسته به نام شیطانک وجود دارد که دارای شیارهای کم عمقی است که سیم‌ها از آن عبور کرده. شیطانک باید در این قسمت تحمل فشار وارده از سمت سیم‌ها رو داشته باشد چون بخاطر حالت موربی سرپنجه در این قسمت، از سمت سیم‌ها فشار در بیشترین حد ممکن است.

سیم 

ساز عود دارای ۱۰ سیم (وتر) دوتایی است که هر دو سیم یک کوک مشترک هستند. در ساز سنتور هم چنین کوکی هست اما در سنتور ۴ سیم یک کوک مشترک هستند.

در بعضی از عودها یک سیم تکی برای بم‌ترین صدا (واخوان) بسته می‌شود.

جنس سیم‌ها از زه (روده‌ی تابیده‌ی گوسفند)، نایلون و ابریشم تابیده با روکش فلزی و ضخامت‌های مختلف است. بیشتر سیم‌های ۸ تا ۱۰ ساز روکش فلزی دارند.

سیم شمار ۵۰۴ معمولا مورد تائید نوازندگان است.

مضراب

جنس آن از پلاستیک نرم و شاهپر پرنده‌هایی مثل عقاب است که با انگشتان دست راست گرفته می‌شود. خوش دست بودن مضراب در انتخاب ساز خیلی اهمیت دارد.

نکات خرید ساز عود

مهمترین نکته برای صدای مطلوب ساز عود جنس چوبی است که کاسه طنینی از آن ساخته شده و همچنین دقت کنید چوب ساز هیچ برآمدگی یا فرورفتگی و ترکی نداشته باشد.

برای خرید ساز عود دلشاد موزیک به تمیزی و ظرافت ساخت هر کدام از اجزای ساز (خرک، صفحه و… ) مثلا قسمت‌های مشبک ساز باید تمیز و ظریف برش خورده باشند.

بهتر است افراد مبتدی برای شروع از سازهای ارزان قیمت و مشقی استفاده نکنند چون هم کوک و تنظیم نیستند و هم صدای مطلوبی ندارند که باعث دلزدگی افراد مبتدی می‌شود.

دقت کنید گوشی‌های ساز لقی نداشته باشند و درست در سر پنجه‌ها جای گذاری شده باشند.

هنگام خرید ساز عود با مضراب آن را بنوازید و ببینید آیا کوک ساز تغییر می‌کند یا نه (ببینید گوشی‌ها راحت به چپ و راست بچرخند و بعد از نواختن کوک تغییر نکند).

یک ساز با کیفیت بعد از گذشت مدتی از نواختن صدای آن بهتر می‌شود.

از سازنده‌های معتبر خرید کنید.

قالب‌های معروف ساخت عود ایرانی قالی قنبری و قالب نریمان (مانند قالب عود عربی) است.

قیمت ساز عود (بربط) 

اندازه ساز عود در کشورهای مختلف، متفاوت است. در کشورهای عربی اندازه این ساز بزرگتر از سایر کشورهاست. در ایران دارای اندازه‌ای متوسط و در کشور ترکیه اندازه این ساز کوچک است. انواع ساز عود (بربط) را با بهترین کیفیت می‌توانید از دلشاد موزیک تهیه کنید.

فروش انواع ساز عود (بربط) با بهترین قیمت در فروشگاه دلشاد موزیک؛ امکان خرید حضوری، تلفنی و اینترنتی.

انتهای رپرتاژ آگهی

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.