سهم ۶۰ درصدی گمرکات گیلان در صادرات کشور

[ad_1]

ایسنا/گیلان ناظر گمرکات گیلان گفت: میزان صادرات قطعی استان به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی سال گذشته جمعا به میزان ۳۲۸ هزار تن به ارزش دلاری ۱۶۴ میلیون دلار بوده است.

ابوالقاسم یوسفی نژاد در گفت وگو با ایسنا، از افزایش حجم تجارت خارجی گمرکات استان گیلان با حوزه اتحادیه اقتصادی اوراسیا خبر داد و اظهار کرد: از تاریخ اجرایی شدن موافقتنامه تجاری اوراسیا تا پایان سال ۹۸ میزان صادرات قطعی استان به مقصد کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا جمعا به میزان ۳۲۸ هزار تن به ارزش دلاری ۱۶۴ میلیون دلار بوده است.

وی افزود: این میزان به لحاظ وزنی ۸۶ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۶۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نشان می دهد که این حجم از صادرات مبین سهم گمرکات استان از کل کشور به میزان ۶۵ درصد وزنی و ۶۰ درصد ارزش دلاری از سرجمع صادرات کشور است.

ناظر گمرکات گیلان با بیان اینکه در مدت مذکور میزان ۴۶۷ هزار تن کالا به ارزش ۳۲۷ میلیون دلار از مبدا کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا به استان گیلان وارد شده است، تصریح کرد: این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۴۳ درصد و ۳۳ درصد به لحاظ وزنی و ارزش دلاری رشد داشته است.

یوسفی نژاد، سهم واردات گمرکات استان گیلان از کل کشور در حوزه مذکور را ۲۳ درصد وزنی و ۲۸ درصد ارزش دلاری دانست.

دبیر میز اوراسیا در گیلان خاطرنشان کرد: موافقتنامه موقت تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از تاریخ ۵ آبان ۹۸ اجرایی و تخفیفات تعرفه ای نیز در حوزه صادرات و واردات اعمال شده است.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.