شناسایی پیام‌رسانان وقف/ فرهنگ وقف ترویج یابد

[ad_1]

ایسنا/لرستان نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر این‌که اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی در رابطه‌با ترویج فرهنگ وقف بسیار مهم است، گفت: باید افرادی را به‌عنوان پیام‌رسانان وقف در نقاط مختلف استان شناسایی کنیم و کار ترویج وقف را انجام دهیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید احمدرضا شاهرخی در دیدار با مدیرکل اوقاف و امور خیریه لرستان و کارکنان این مجموعه که ۳۰ مهرماه صورت گرفت با اشاره به آیه ۹۲ سوره مبارکه آل‌عمران با این مضمون «لَن تَنَالُواْ الْبِرَّ حَتَّی تُنفِقُواْ مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَیْءٍ فَإِنَّ اللّهَ بِهِ عَلِیمٌ» اظهارکرد: انسان به‌عنوان جانشین خدا بر روی زمین، اقتضا دارد که هرچه بیشتر تحت تعالیم و آموزه‌های الهی قرار بگیرد و به تعالیم الهی عمل کند.

وی با بیان این‌که عمل به آموزه‌های الهی به این است که در یک جایی اگر لازم باشد انسان جان خود را هم به خطر بیاندازد و ایثار کند و در باب مال هم همین است و در یک جایی نیاز است انسان از مال خود بگذرد، اضافه کرد: در بحث وقف هم وقتی کسی با یک نیت الهی مال یا ملک یا دارایی را وقف می‌کند، چون با نیت الهی است این مال و دارایی را به ملک خدا درمی‌آورد و خدا را مالک آن دارایی قرار می‌دهد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان این‌که وقف هم تقویت بُعد روحانی شخص واقف را در پی دارد و سبب رشد و کمال معنوی فرد می‌شود و هم آثار و برکاتی در جامعه دارد، ادامه داد: تأثیر وقف در جامعه به این شکل است که سبب می‌شود در امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دینی آن آثار ارزشمند باقی بماند و اگر بشود به‌درستی از منابع و توانمندی‌هایی که برخواسته از اعتقادات دینی است، بهره‌گیری و استفاده کنیم طبیعتاً آثار و برکات در جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی خواهیم دید و نتیجه آن می‌شود که به آن عدالت اجتماعی که دستور مؤکد دین و هدف انبیای الهی است، نزدیک می‌شویم.

وی با اشاره به این‌که شخص واقف وقتی اموالی را از ملک خود خارج کرد و به ملک خدا درآورد، تزکیه روحی می‌یابد و آثار ارزشمند اجتماعی نیز در پی داشته باشد و به عدالت اجتماعی نزدیک شویم، تصریح کرد: عدالت اجتماعی بسیاری از آسیب‌ها را از بین می‌برد و در جامعه یک آرامش و امنیتی را در پی خواهد داشت.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که امروز واقفان خیراندیش در هر دوره‌ای وقتی خلائی را مشاهده می‌کنند بر آن اساس نیت می‌کنند و وقف انجام می‌دهند، خاطرنشان کرد: امروز می‌بینیم که واقفان بهداشت و سلامت داریم، گاهی وقف در امور دینی و فرهنگی، مدرسه‌سازی، ساخت بیمارستان و… داریم، در هر جایی که نیاز است واقفان خیراندیش حضور می‌یابند.

حجت‌الاسلام شاهرخی با تاکید بر این‌که اقدامات فرهنگی و تبلیغاتی در این رابطه بسیار مهم است، افزود: باید افرادی را به‌عنوان پیام‌رسانان وقف در نقاط مختلف استان شناسایی کنیم و کار ترویج وقف را انجام دهیم.

وی با اشاره به این‌که شناسایی افراد خیر و واقف در شهرهای مختلف برای حضور در راستای رفع مشکلات و خلاءهای موجود می‌تواند مؤثر باشد، اضافه کرد: اهمیت و زمینه‌های وقف باید در فواصل مختلف و در طول سال به‌صورت گسترده اطلاع‌رسانی و تبلیغ شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان این‌که افراد خیراندیش در جامعه زیاد هستند، شاید کسی فکر نمی‌کرد افراد خیراندیش این‌گونه در خصوص خدمات‌رسانی به مردم در شرایط شیوع کرونا حضور یابند، بیان کرد: باید اعتماد افراد خیر را جلب کنیم و نیات خیران و واقفان دقیقاً اجرا شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.