شوراها با حفظ سرمایه های اجتماعی اقتدار کشور را تضمین می کنند

[ad_1]

ایسنا/مرکزی رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: شوراهای شهرها و روستاها می توانند با حفظ و افزایش سرمایه های اجتماعی اقتدار کشور را تضمین کنند.

مهدی جمالی نژاد در نشست گرامیداشت سالروز شوراهای اسلامی در استان مرکزی، با اشاره به وقایع و حوادثی که در سال گذشته گریبانگیر بسیاری از استان های کشور شده بود، اظهار کرد: متاسفانه در سال گذشته حدود 25 استان کشور گرفتار سیلاب شدند که این اتفاق در چندین سال گذشته بی سابقه است و می توان گفت که در سال گذشته تقریبا سال خاصی را از این حیث پشت سر گذاشتیم.

وی افزود: در سال گذشته کشور در حدود 21 بحران مختلف را پشت سر گذاشت که از سیل شروع شد و در پایان سال نیز با شیوع ویروس کرونا مردم را راهی خانه هایشان کرد. ما می توانیم این بحران ها و تهدیدها را بویژه بعد از شیوع این ویروس به فرصت تبدیل کنیم و در این زمینه شهرداری ها و شوراهای شهر و روستا بسیار نقش آفرین هستند.

جمالی نژاد با بیان اینکه شاخص اقتدار یکی از اصلی ترین معیارها برای مقایسه کشورهای دنیا در عرصه های مختلف است، افزود: از آنجاکه شوراها خاکریز اول مطالبات مردم هستند، در ارتقای اقتدار کشور بسیار موثر هستند و بسیاری از مردم در ابتدا برای برآورده کردن خواسته های خود به این شوراها مراجعه می کنند. شوراهای شهر و روستا می توانند با ایجاد رضایت مندی بالا و کم کردن مطالبات مردم، باعث ایجاد وفاق و انسجام در سطح شهرها و روستاهای خود شوند و اگر این مهم اتفاق بیفتد، سرمایه های اجتماعی در آن شهر و روستا حفظ می شوند و بلکه بالا نیز می رود.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه افزایش سرمایه های اجتماعی در شهرها و روستاها منجر به افزایش امنیت استان های کشور می شود، تصریح کرد: افزایش امنیت استانی، امنیت ملی را در پی دارد و اگر امنیت ملی بالا برود در آن زمان است که اقتدار کشور تضمین می شود؛ به همین دلیل نقش شوراها به عنوان نهادهای غیر دولتی و حلقه واسطه میان مردم و نهادهای حاکمی بسیار حائز اهمیت است.

وی بر نقش شوراهای شهرها و روستاها در دوران پساکرونا تاکید کرد و گفت: ایران سیزدهمین کشور جهان در تولید غلات، دومین کشور از حیث بیشترین میزان دخایر اثبات شده گاز طبیعی، سومین کشور تولید کننده گاز طبیعی و نفت، چهارمین کشور در میزان ذخایر انبار شده نفت، پانزدهمین کشور تولیده کننده برق، ششمین کشور در حوزه تولید برق از گاز طبیعی، هشتمین کشور تولید کننده آهن، دوازدهمین کشور تولید کننده مس و… است و با بکارگیری همه این ظرفیت ها می توان با امید، نشاط و شادابی، فضایی  سرزنده در شهرها و روستاهای کشور پدید آورد.

وی افزود: ویروس کرونا هم اکنون بسیاری از کشورهای توسعه یافته و مطرح جهان را به زانو در آورده است و بر شرایط اقتصادی آنها نیز بسیار تاثیر منفی داشته است، اما علیرغم همه مشکلات و تحریم هایی که در مدت گذشته با آن روبرو بوده ایم، خوشبختانه شرایط حال حاضرمان در مقایسه با سایر کشورها مساعد است.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه در سال گذشته در حوزه شهری و روستایی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است، اظهار کرد: در سال گذشته پس از 37 سال لایحه درآمدهای پایدار برای شهرداری ها به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمد و در هفته آینده تکلیف نهایی مشخص می شود. در صورتی که این طرح تصویب شود، شهرداری ها می توانند روی پای خودشان بایستند و دیگر نیازی به منابع دولتی نخواهند داشت.

وی با بیان اینکه تصویب این لایحه بر شرایط شهرها و روستاهای کشور نیز بسیار تاثیرگذار خواهد بود، گفت: قانونی که سال گذشته در حوزه پسماند تصویب شده، برای اولین بار بخش خصوصی را وارد این حوزه کرد و از جمله اقدامات خوب دیگری بود که در سال 98 انجام شد.

وی با اشاره به اظهاراتی که در مورد رخنه فساد در شهرداری ها و شوراها می شود، تاکید کرد: خوشبختانه در سطح کشور شوراهای شهری و روستایی بسیار خوبی فعال هستند و افرادی که در این شوراها مشغول به کار هستند، انصافا برای شهرها و روستاهای خود دلسوز هستند و دغدغه اصلی‌شان نیز ایجاد فضایی سالم و با نشاط در این مناطق است.

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه شورها به مانند اعضای بدن استان هستند و بر اساس ارگانیزم مشخصی فعالیت می کنند، افزود: شوراها اگر از انسجام لازم برخوردار نباشد، یقینا نمی توانند آن طور که باید برای کشور نقش آفرین باشند و این مهمی است که تنها از عهده خود اعضای شوراهای شهری و روستایی برمی آید. چاره اندیشی در مورد افزایش کارآیی و نقش آفرینی شوراهای شهری و روستایی و همچنین نحوه تخصیص بودجه برای آنها باید از اصلی ترین برنامه های ما باشد.

جمالی نژاد با تاکید بر اینکه راه توسعه کشور از روستاها می گذرد، بیان کرد: اگر امکانات لازم در روستاها ایجاد شود و شرایط مساعد نیز برای زندگی مردم این مناطق فراهم شود، دیگر مهاجرتی در کار نخواهد بود. در حال حاضر ما سعی داریم شناسنامه مناطقی که بیشتر از سایر مکان ها مهاجر دارند را به صورت کامل تهیه کنیم و با ایجاد ثبات در شرایط آن مناطق، از مهاجرت های بیش از حد مردم جلوگیری کنیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.