تقدیر استاندار مرکزی از تلاش گروه‌های مردمی استان در مقابله با کرونا

[ad_1]

ایسنا/مرکزی استاندار مرکزی گفت: در ماه نخست سال جاری، ۱۶ میلیون دلار کالای غیرنفتی از استان مرکزی صادر شده است.

سیدعلی آقازاده روز سه شنبه دوم فروردین ماه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان مرکزی اظهار کرد: فعالان اقتصاد مقاومتی و تولیدکنندگان در سال گذشته توانستند اراده کشور، رهبری، دولت و نظام را جهت افزایش تولید و بالا رفتن فعالیت های اقتصادی در استان انجام دهند.استان مرکزی در سال گذشته به نسبت شاخص‌های اقتصادی و در مقایسه  با سال ماقبل آن در تمام  زمینه‌ها پیشرفت‌های خوبی داشته و این پیشرفت تنها در تولید حاصل نشده است.

وی افزود: پس از سیل ابتدای سال ۹۸، حدود ۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت و کمک‌های بلاعوض و مصالح اهدایی از سوی مقام معظم رهبری سبب شد حدود ۵ هزار واحد مسکونی در سال ۹۸ بازسازی و نوسازی و تعمیر شود که این حجم نوسازی برای نخستین بار در تاریخ استان مرکزی رخ داد.

استاندار مرکزی تصریح کرد: با احیا کردن روستاها می‌توان مهاجرت به روستاها را مجددا شاهد بود که این مهم می‌تواند شروع یک موفقیت در رونق و جهش تولید باشد.

آقازاده بیان کرد: استان مرکزی رتبه نخست سرمایه گذاری خارجی در سال ۹۸ را به خود اختصاص داده و این میزان جلب در ۴۰ سال اخیر استان مرکزی بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به اینکه سال ۹۹ به سبب شیوع ویروس کرونا در کشور و جهان نسبت به سال های گذشته سالی متفاوت است و این بیماری بسیاری از زیرساخت های کشور و دنیا را تحت تاثیر قرار داده، ادامه داد: در این راستا مسئولان و دستکاه های اجرایی باید زمینه مناسب جهت تحقق شعار سال و رونق اقتصادی را در استان فراهم کنند.

استاندار مرکزی اضافه کرد: ایران اسلامی دومین کشور مبتلا به ویروس کرونا بود و علیرغم تحریم های ۱۰۰ درصدی و همه جانبه با تلاش و کوشش کادر درمانی موفق به تسلط بر این بیماری شد و توانست عملکرد بهتری نسبت به سایر کشورها داشته باشد.

آقازاده بیان کرد: در سال جاری نگاه مسئولان و برنامه استان علاوه بر جهش تولید باید در راستای رفع مشکلات موجود و منابع استفاده نشده نیز باشد.

وی ادامه داد: با توجه به آغاز فصل زراعی و آغاز فعالیت کشاورزان، سوخت سه ماهه آینده حوزه کشاورزی بر اساس مصوبه کارگروه اقتصادی باید مانند روال سه ماه بهار سال گذشته در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

استاندار مرکزی در خصوص صادرات استان نیز گفت: سال گذشته با وجود تمام سختی‌ها و مشکلات و با وجود بسته شدن مرزها و شیوع ویروس کرونا میزان صادرات استان مرکزی به مرز یک میلیارد دلار رسید و در صورتی که ویروس کرونا شایع نمی شد، حتما رکورد صادرات سال ۹۷ شکسته می‌شد.

آقازاده بیان کرد: فروردین ماه امسال نیز ۱۶ میلیون دلار کالای غیرنفتی از استان مرکزی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی بیان کرد: معادن استان مرکزی به نسبت ظرفیتی که دارند کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند، باید  سازمان صمت در استفاده و بهره برداری از منابع متنوع استان نقشه راه مناسبی را تدوین کند تا فعالیت های معدنی در استان اضافه شود.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.