ضرورت تشکیل فراکسیون وقف در مجلس شورای اسلامی

[ad_1]

ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل اوقاف و امور خیریه آذربایجان شرقی در دیدار با مجمع نمایندگان استان پیشنهاد تشکیل فراکسیون وقف را در مجلس شورای اسلامی، مطرح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید شهاب‌الدین حسینی در نشست تخصصی وقف که با حضور مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی و به میزبانی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان برگزار شد، با ارائه گزارشی از عملکرد ا اداره کل اوقاف و امور خیریه ی استان در طول سال گذشته اظهار کرد: اولین حوزه‌ای که اداره اوقاف استان در این حوزه فعالیت و جلوه ای خاصی دارد، حوزه ی فرهنگی و اجتماعی است از ایام نوروز برنامه آرامش بهاری در امامزاده‌ها کلید می‌خورد

وی ادامه داد: امسال بخاطر شیوع ویروس منحوس کرونا، برنامه های خود را از طریق فضای مجازی اجرا کردیم  و همچنین برنامه ضیاف الهی در ماه رمضان برگزار می‌شد که امسال بخاطر بحث کمک معیشتی، حدود ۵۰ هزار بسته‌ی معیشتی  در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه در ماه محرم در قالب طرح شمیم حسینی بیش  از ۱ میلیارد تومان به هیأت های حسینی داده شد، عنوان کرد: تعداد ۱۵۰۰ بسته‌ی پک کامل لوازم التحریر نیز در قالب طرح بسته های مهر تحصیلی در بین دانش اموزان بی بضاعت توزیع شد.

به گزارش ایسنا، مدیرکل اوقاف و امور خیریه‌ی آذربایجان شرقی با اشاره به تشکیل مراکز افق در امامزاده ها گفت: تاکنون ۴۵ مرکز افق در جوار امام زادگان راه اندازی شده است که کلمه افق متشکل از «اجتماعی، فرهنگی و قرآنی» است که قرار است به مسائل و مشکلات اجتماعی مردم نیز رسیدگی شود.

وی در خصوص تولید ماسک در امامزاده ها نیز اظهار کرد: ۳۵ مرکز تولید ماسک در امامزاده ها فعال بود که به طور مثال در امامزاده سید محمد کججانی ۱۵۰ هزار ماسک تولید شد.

وی با تاکید بر همت اداره کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای احیای موقوفات فراموش شده، اظهار کرد: ناحیه سه و چهار اوقاف تبریز به صورت تخصصی در رابطه با موقوفات قایم مقام فراهانی و ربع رشیدی فعالیت خواهند کرد.

حجت‌الاسلام حسینی با بیان این‌که دبیرخانه کشوری ربع رشیدی هم در آذربایجان‌شرقی مستقر شده است، گفت: عمران و آبادانی موقوفات و امام زادگان از جمله اهداف مهم ما بوده و در این رابطه در تمانی امام‌زادگان استان، عملیات عمرانی در جریان است.

وی با اشاره به اهمیت عمران و آبادانی موقوفات، تاکید کرد: راه اندازی کلینیک خیریه در جوار بقعه شاه حسین ولی از جمله اقدامات بوده و همچنین مجتمع سرای سالمندان، معلولان و کودکان بی سرپرست عمو زین الدین نیز در محل قبرستان متروکه عموزین الدین و با مشارکت خیران در قالب یک مجموعه پنج طبقه‌ای احداث خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان ادامه داد: دارالایتام مهر شکوفه‌ها نیز به عنوان مرکز سرپرستی کودکان بی سرپرست در آرامستان سیدرضا(قله) راه‌اندازی می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت سنددار کردن موقوفات در راستای جلوگیری از موقوفه خواری، گفت: طی یک سال اخیر، بیش از ۱۲۰۰ سند برای موقوفات استان اخذ شده و ۲۶۰ پرونده نیز در دادگستری در دست بررسی است.

وی در ادامه ضمن پیشنهاد تشکیل فراکسیون وقف در مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر موقوفات در جایگاه واقعی خود قرار گیرد، پاسخگوی بسیاری از مشکلات فرهنگی و اجتماعی خواهد بود و حتی امام جمعه محترم تبریز نیز تاکید کردند که اگر موقوفات ربع رشیدی احیا شود، تمام بودجه‌، اعتبارات و نیازهای دانشگاهها  و حوزه‌های علمیه استان تامین می‌شود.

حسینی با اشاره به بودجه امامزاده ها و مساجد در سال های ۹۸ و ۹۹ متذکر شد: بودجه سال ۹۸، یک میلیارد و صد میلیون تومان بود که ۳۵ درصد تخصیص یافت و در سال جاری نیز بودجه استان یک میلیارد و صد میلیون تومان بود که فعلا در این ۷ ماه اخیر تنها ۱۵ درصذ تخصیص یافته است

وی با انتقاد از وضعیت امامزاده سیدحمزه و مقبرة الشعرای تبریز بیان کرد: متاسفانه این مجموعه مابین اداره اوقاف، شهرداری و میراث فرهنگی تقسیم شده در حالیکه باید شاهد تشکیل پک واحد  در این مجموعه باشیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان در پایان ضمن اشاره به احساس وجود خلاء مدیریت در مساجد، گفت: علی رغم اینکه ظاهرا ۲۶ دستگاه متولی امور مساجد است، اما بازهم خلاء مدیریت احساس می‌شود و بعنوان مثال بحث بیمه خادمین مساجد که قبلا عامل مشوق برای خدمت در مسجد بود، با مشکل مواجه شده و اکنون بیمه خادمین قطع شده است.

گفتنی است در این نشست نمایندگان آذربایجان شرقی به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص موضوع وقف پرداخته و بر حل مشکلات این حوزه در شهرستان های استان تاکید کردند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.