اگر قصد دارید که عمل پیوند مو را انجام دهید باید نکاتی را از جمله انتخاب یک مرکز یا کلینیک کاشت مو خوب، پزشک خوب و با مهارت، هزینه و مراقبت های لازم برای قبل و بعد از عمل کاشت مو را مد نظر قرار دهید. یکی از موارد خیلی مهم در این زمینه طریقه یا شیوه خوابیدن بعد از انجام عمل کاشت مو است. افرادی که این عمل را انجام می دهند باید برای مدتی شیوه خوابیدن خود را تغییر دهند. این نکته بسیار مهمی است که اگر آن را رعایت نکنید ممکن است فولیکول های شما آسیب ببینند و نتیجه مطلوبی را به دست نیاورید.

یکی از دستورالعمل هایی که هنگام انجام این روش یا درمان باید دنبال کنید (غیرقابل حرکت) ، لمس هرچه کمتر مو و پوست سر است. همانطور که می توانید تصور کنید ، شرایط بسیاری وجود دارد که باید مراقب باشید ، و امروز ما بهترین توصیه را برای خوابیدن پس از کاشت مو با شما در مورد یکی از آنها صحبت خواهیم کرد . بدون دلیل بیشتر ، اجازه دهید در مورد فرآیندی که ما در بهداشت جهانی توصیه می کنیم صحبت کنیم .

 

شیوه خوابیدن پس از کاشت مو

اگر عمل کاشت مو را انجام میدهید حتما از پزشکان درباره شیوه خوابیدنتان سوال بپرسید و توصیه های او را به خوبی انجام دهید. زیرا اگر این توصیه ها را به خوبی انجام ندهید ممکن است دچار مشکل شوید و نتیجه مطلوب نهایی حاصل نشود. توصیه می شود که یک روز بعد از انجام عمل کاشت کاملا استراحت کنید. برای اینکه درست بخوابید زیر سر خود دو عدد بالش قرار دهید تا سرتان استراحت بعد از کاشت مو در زاویه 30 درجه باشد. بهتر است طاق باز بخوابید و سینه و شکم شما رو به بالا باشد. اگر نمی توانید تنها روی یک طرف بخوابید می توانید به پهلوی راست یا چپ دراز بکشید. همچنین داشتن خواب کافی می تواند بعث تسریع در روند درمان شما شود.

از هدبند یا دستمال سر استفاده نکنید

خیلی ها تصور می کنند که بعد از انجام عمل کاشت مو باید آن منطقه را بپوشانند تا به آن آسیبی نرسد اما توصیه می شود که این کار را نکنید زیرا باعث می شود بافت تازه و فولیکول ها آسیب ببینند. به طور کلی موهای کاشته شده در روزهای اول بسیار حساس هستند و به آنها نباید هیچ گونه فشاری وارد شود.

برای خوابیدن از چندین بالشت استفاده کنید

در زمان بعد از کاشت مو بهتر است که برای خوابیدن از چندین بالشت استفاده نمایید. بهتر است که بالشت ها نرم باشند تا فشاری به پشت سر وارد نشود. باید به گونه ای بشد که حداقل سر سه سانت در آن فرو برود.

از تخت نسبتا سفت استفاده کنید

برای ایجاد توازن در گردن تان در زمان خواب، از تخت های خیلی نرم استفاده نکنید زیرا باعث می شود که گردن درد بگیرید. تخت باید به گونه ای باشد که بدن شما در آن فرو برود و گردنتان در بالشت ها ثابت بماند. از این رو بهتر است که بالشت و تخت به یک اندازه سفت باشند. بهتر است قبل از اقدام به پیوند مو شرایط مناسبی را برای استراحت تان فراهم کنید.

از بالشت گردن طبی استفاده کنید

در زمانی که فرد طاق باز می خوابید یکی از موثرترین ابزارها استفاده از بالشت‌های گردن می باشد. استفاده از آنها به شما کمک می کند تا گردن درد نگیرید و در زمان خواب احساس ناراحتی نکنید. بیشتر این داروخانه ها این بالشت ها را در لیست فروش خود دارند و قیمت آنها نیز نسبتا مناسب است و می توانید به راحتی آنها را تهیه کنید. همچنین توجه داشته باشید که این بالشت ها باید فیت گردن شما باشد. برخی به این نکته توجه نمی کنند و از بالشت های استفاده می کنند که برای آنها مناسب نیست و بعد از چند روز دچار مشکل گردن درد می شوند.

مراقب گودی کمر خود باشید

بعضی از بیماران گودی کمر دارند و برایشان این امکان وجود ندارد که برای مدت طولانی به صورت طاق باز بخوابند. بنابراین در زمان کاشت مو این موضوع را به پزشکتان اطلاع دهید و با او مشورت کنید. اما به طور کلی برای این کار کافی است تا برای گودی کمر خود یک پشتی تهیه کنید. این پشتی به گونه ای طراحی شده است که وقتی به صورت طاق باز می خوابید دچار کمردرد نمی شوید.

2 هفته اول پس از کاشت مو

2 هفته اول پس از کاشت مو فرایند مهمی است. نکاتی وجود دارد که باید در طی این 2 هفته مراقب آنها باشید. برخی از این موارد به شرح زیر است:

 

  • شمانباید به هیچ ورزشی بپردازید ،
  • واردسونا نشوید ،
  • وارداستخر یا دریا نشوید ،
  • ازآرایش مو اجتناب کنید ،
  • ازسولاریوم استفاده نکنید.

زیرا در پایان این نوع فعالیت ها ، ممکن است فولیکول های موی جدید شما آسیب ببیند یا با مشکلات بهداشتی و عفونت روبرو شوید. همچنین برای جلوگیری از تعریق در 3 روز اول توصیه می شود.

امیدواریم که مطالب این مقاله از رویان کلینیک برای شما مفید باشد.