لزوم بهره گیری از قوه قهریه برای افرادی که کرونا را جدی نگرفتند

[ad_1]

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با تاکید بر استفاده از تجربه موفق سایر کشورها و استفاده از قوه قهریه برای در خانه ماندن مردم و قطع زنجیره کرونا، گفت: بی تردید شکت کرونا و مدیریت و کنترل این بیماری نیازمند انسجام و همبستگی ملی است.

محمد سالاری در گفت و گو با ایسنا، گفت: امروز شاهد تجربیات موفق و ناموفق دنیا در مبارزه با کرونا ویروس هستیم؛ در کشور چین که اولین بار این ویروس در آنجا و در شهر ووهان به شکل فراگیر و جدی مشاهده شد که بهترین تصمیم قرنطینه و ماندن در خانه و جلوگیری از هرگونه تردد در معابر عمومی در سطح شهر اجرا شد و موفق هم بود.

وی افزود: هر کشوری که با این تجربه به تمسخر برخورد کرد و به آن اهمیت نداد شاهد شیوع بیشتر این ویروس بود.

سالاری با اشاره به اینکه مسئولین کشور علی رغم اینکه در مجموع اقدامات ارزشمندی در کشور انجام دادند؛ اما انتظار میرفت بجای مماشات، برخی تصمیمات را از همان روزهای اول اتخاذ میکردند ادامه داد: این موضوع نشان داد که در مواقع بحرانی یک مدیریت منسجم و واحد برای تصمیم گیری نداریم و همین امر باعث شد که در ایام عید شاهد مسافرت های فراگیر و گسترده در سطح شهرها و روستاهای کشور باشیم.

وی ادامه داد: جابجایی مردم در سطح جغرافیای کشور موجب شیوع کرونا ویروس شد؛ البته تصمیمی که اخیرا رییس جمهور و ستاد ملی مبارزه با کرونا گرفتند تا 13 بدر مردم در خانه بمانند و تعطیلی پارک ها و بوستان ها خوب بود و همچنان بهترین و کارآمدترین تصمیم در خانه ماندن است.

وی تاکید کرد: البته این در خانه ماندن هزینه هایی را در بر دارد و مشکلات و چالش های اقتصادی را ایجاد می کند و برخی شهروندان را با مشکل روبرو می کند و قاعدتا برای نظام تصمیم گیری کشور هم نیاز است ظرفیت های عظیمی را به کار بگیرد البته باید بپذیریم متاسفانه بخشی از مردم نشان دادند که هنوز کرونا را جدی نگرفته اند و به دیدوبازدیدها و سفرها ادامه می دهند و حتی در سطح شهر تردد غیر ضرور دارند؛ در پارک ها و بوستان ها می روند و به دنبال تفریح و سرگرمی هستند.

رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه نباید در این مقطع زمانی فرصت های بیشتری از دست بدهیم افزود: تنها راه این است که از قوه قهریه استفاده کنیم و در این مسیر از بسته های تنبیهی متعددی که در دنیا از آنها استفاده شده بهره بگیریم، البته در کشور ظرف روزهای اخیر تصمیمات خوبی اتخاذ شده است که امیدواریم در عمل  هم نیروهای مسلح و هم مسئولین اجرایی شامل فرمانداران و استانداران بتوانند تصمیماتی که ستاد ملی مقابله با کرونا اتخاذ کرده را عملیاتی کنند.

سالاری ادامه داد: همچنین باید تا زمانی که زنجیره شیوع کرونا به صورت کامل قطع نشده است و بر این بیماری مسلط نشده ایم این موضوع ادامه پیدا کند.

وی درباره عملکرد مدیریت شهری تهران در مقابله با کرونا ویروس نیز گفت: مدیریت شهری به نوبه خود تصمیمات خوبی اتخاذ کرده است؛ در شورای شهر تهران طی مصوبه ای شهردار و شهرداری تهران را ملزم کردیم که از همه ظرفیت ها در چارچوب اختیارات در راستای مقابله با کرونا بهره بگیرد.

وی افزود: اماکن عمومی را به صورت مستمر در چارچوب پروتکل های ابلاغ وزارت بهداشت ضدعفونی می کنیم و انصافا این کار با همه ظرفیت انجام می شود به شکلی که معاونت خدمات شهری به صورت شبانه روزی این موضوع را رصد می کند که جای قدردانی دارد و مناطق شهرداری نیز همانند تمامی سازمان های شهرداری به ویژه بهشت زهرا(س)، مدیریت پسماند، آتش نشانی و مدیریت بحران و… در خط مقدم مبارزه با کرونا فعالیت می کنند.

وی در ادامه از صدا و سیما برای عدم انعکاس این حجم خدمت رسانی شهرداری در جغرافیای شهر تهران گله کرد و اظهار کرد: در حوزه شهرسازی نیز تصمیماتی منطبق با شرایط موجود اتخاذ شد که در این راستا کمیته های نما که بررسی نمای ساختمان ها را برعهده دارند تعطیل شدند و به شهرداری ها اجازه دادیم تعهد بگیرند و کمیته ای تشکیل ندهند.

وی تصریح کرد: همچنین شهرداری تهران را ملزم به دورکاری کردیم و باتوجه به حجم گسترده کارکنان دورکاری در مجموعه عملیاتی شد.

عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: در این مقطع تاریخی برای مبارزه با کرونا به درستی نظام تصمیم گیری کشور تلاش می کند همه تصمیمات در قالب ستاد ملی کرونا اتخاذ شود؛ لذا بخشی از اختیاراتی که قبلا در مدیریت شهری داشتیم وابسته به تصمیمات این ستاد شده است.

به گفته وی، چهار پیشنهاد را طی روزهای اخیر به ستاد ملی مبارزه با کرونا ارائه کردیم مبنی بر تعطیلی حمل و نقل عمومی و ایجاد سامانه حمل و نقل عمومی اضطراری ؛ وجود سامانه حمل و نقل عمومی که می تواند یکی از مسیرهای شیوع کرونا و عدم قطع زنجیره کرونا باشد را باید تعطیل کرد.

سالاری تصریح کرد: باید اصناف غیر ضرور و مجتمع های تفریحی، ورزشی و فرهنگی کلا تعطیل شوند و اساسا مکان هایی که فعالیت منجر به تجمع دارند و حضور مردم در آنها اتفاق می افتد، تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.

سالاری افزود: البته تعطیلی بوستان های شهر تهران مورد توافق ستاد ملی مقابله با کرونا قرار گرفته است، ولی تعطیلی حمل و نقل عمومی مورد توافق قرار نگرفته است.

این عضو شورای شهر تهران افزود: قطعا کرونا موضوعی است که مقابله و جلوگیری با آن بدون انسجام ملی و همبستگی ملی و ایفای واقعی نقش مسئولیت پذیری اجتماعی و مسئولیت پذیری همگانی برای هیچ دولت و حاکمیتی به صورت 100 درصدی امکان پذیر نیست.

وی ادامه داد: در حال حاضر بدون همکاری همه مردم قطعا نمی توانیم موفق شویم انتظار از ما ایرانیان که تمدن بسیار کهنی دارند این است که همانند همیشه تاریخ در ایفای مسئولیت پذیری اجتماعی و ملی فعال عمل کنیم . البته این موضوع مشکل جهانی است و بحث فقط مرزهای جمهوری اسلامی ایران نیست بلکه موضوع جهانی است و هر کشوری رعایت نکند نتیجه آن گریبان سایر کشورها را نیز می گیرد لذا همه باید موارد لازم را رعایت کنند.

سالاری در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه تنها راهی که متخصصین و صاحب نظران اعلام کرده اند در خانه ماندن است افزود: اخیرا یکی از صاحب نظران بزرگ چینی اعلام کرده است اگر کل دنیا چهار هفته قرنطینه شود می توان این مشکل را مهار کرد ولی اگر به همین روال پیش برویم ممکن است ماه ها و حتی تا پایان سال درگیر باشیم لذا توصیه ما به شهروندان تهرانی این است که برای نجات جان خود و سایر هموطنان در خانه بمانند، هرچند که این در خانه ماندن با توجه به وضعیت کنونی کشور و مشکلاتی که بخشی از مردم دارند، هزینه های جدی برای گذران زندگی آنها دارد و تامین معاش انها را با مشکل جدی روبرو می کند.

وی تاکید کرد: در این راستا باید دولت در حد بضاعت کمک کند و تشکل های مردم نهاد و سمن ها نیز باید در این مقطع ایفای نقش کنند و همه به کمک کسانی که نیازمند هستند برویم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.