معرفی کتاب «دو بلبل روی شاخه‌های پسته» نگاهی به فرهنگ مردم قزوین

[ad_1]

ایسنا/قزوین کتاب «دو بلبل روی شاخه‌های پسته» نوشته «مجید بالدران» روزنامه‌نگار، نویسنده و شاعر معاصر قزوینی است که در قطع وزیری و در نشر حدیث چاپ شده است. این کتاب نگاهی ارزشمند به فرهنگ ادبیات شفاهی، گویش‌ها، رسوم، باورها و کنایه‌های مردم شهر قزوین دارد.

دوشنبه‌ها با اهالی کتاب قرار همنشینی داریم تا تلخی روزگار کرونا را با کتاب شیرین کنیم که به فرموده حضرت حافظ: دو یار زیرک و از باده کهن دومنی/ فراغتی و کتابی و گوشه چمنی.

دوشنبه‌ها با پویش #کتاب_یار میهمان صفحات شما در فضای مجازی هستیم. این هفته کتاب «دو بلبل روی شاخه‌های پسته» توسط مهدیه سادات قافله‌باشی، عضو شورای شهر قزوین معرفی می‌شود.

معرفی شناسنامه‌ای کتاب

روزهای کرونایی فرصت خوبی است که برخی از کتاب‌ها را تورق کنی و از مطالعه لذت ببری. کتاب «دو بلبل روی شاخه‌های پسته» نوشته «مجید بالدران» روزنامه‌نگار، نویسنده و شاعر معاصر قزوینی از آن دست کتاب‌هایی است که با کمال میل معرفی آن را به مخاطبان می‌پذیری.

این کتاب که در قطع وزیری و در نشر حدیث چاپ شده، نگاهی ارزشمند به فرهنگ ادبیات شفاهی، گویش‌ها، رسوم، باورها و کنایه‌های مردم شهر قزوین دارد.

این کتاب را بخوانید چون…

واژگان، اصلی‌ترین قسمت کتاب را تشکیل می‌دهد که باید با استفاده از حافظه یا هجاها و سیلاب، آن‌ها را بلند تلفظ کنی و به خاطر بیاوری که این واژه‌ها را قبلاً از زبان قدیمی‌ها شنیده‌ای یا نه. گرچه برخی از این واژگان هنوز در مکالمات روزمره برخی از محلات و حتی ادبیات محاوره نسل جدید به‌خوبی جای خود را باز کرده، ولی قسمت اعظم این واژگان کم‌کم رو به فراموشی است.

جمع‌آوری مثل‌ها و کنایه‌ها و لالایی‌های مادران و داستان‌های کوچک از راویان آشنا و ترانه‌ها و سرودهایی محلی که هنوز دور همی‌های مانند: سیزده بدر و یا شب یلدای خانه مادربزرگ زمزمه می‌شود از بخش‌های جذاب دیگر این کتاب است.

گردآوری دستور پخت شیرین‌پلو و قیمه نثار همراه با آش دوغ و شیرینی‌های کوچک و خوشمزه قزوین یکی دیگر از بخش‌های ارزشمند مجید بالدران در نوشتار این دائره‌المعارف کوچک قزوینی است، که بی‌شک ردپای همسرش فاطمه شریف‌نژاد را در این کتاب پررنگ می‌کند که البته خود نویسنده در صفحه سوم کتاب را به او تقدیم کرده است.

نویسنده کتاب «دوبلبل روی شاخه‌های پسته» نگاهی به آداب و رسوم مردم قزوین در مراسم‌های مختلف داشته است. رسومی که گرد زمان بسیاری از آن را کمرنگ کرده است مانند «چمچه خاتون» که نوعی مراسم باران‌خواهی است.

این کتاب را توصیه می‌کنم به…

پیشنهاد می‌شود کتاب «دو بلبل روی شاخه‌های پسته» را در اولین فرصت تهیه و در کتابخانه شخصی‌تان قرار دهید، در دورهمی دوستانه و فامیلی این واژه‌ها، رسوم و مثل‌ها را به اشتراک بگذارید. مطمئن هستم خاطرات جذاب واژگان دیگری در حافظه ذهنی قدیمی‌ها و همراه با خاطرات خوش گذشته همچنان در اذهان یادآور می‌شود که شنیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.

اگر بخواهم درباره کتاب خیلی کوتاه برای شما توضیح بدهم باید بگویم که…

این کتاب ازآن‌رو ارزشمند است که بیم آن می‌رود آداب‌ورسوم قزوینی‌ها در سنوات آینده و تغییرات جمعیتی و مهاجرت دیگر اقوام به این شهر کمرنگ و کمرنگ‌تر شود.

تعریف مفاهیم و اصطلاحات رایج در نظام باغداری سنتی یا فرهنگ باغستان قسمت آخر کتاب را به خود اختصاص داده است که بر اساس پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد مهندس نظری جمع‌آوری شده است اصطلاحاتی که با تغییر نسل اهالی باغستان ممکن است دچار دگرگونی شود.

از یک تا ۵ به این کتاب ۵ ستاره می‌دهم

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.