موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی در شیلی

[ad_1]

همزمان با شیوع کرونا در شیلی، مردم ناراضی از نابرابری‌های اجتماعی، در میدان اصلی سانتیاگو، پایتخت این کشور به تجمع و اعتراضات ضددولتی پرداختند.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، پلیس شیلی به منظور مقابله با موج جدیدی از اعتراضات ضد دولتی برخواسته در یکی از میدان‌های اصلی سانتیاگو، از میان افرادی که قصد اخلال و نقض قوانین قرنطینه در کشور را داشتند ۱۴ نفر را دستگیر و زندانی کرد.

این اعتراضات که ریشه‌ای عمیق در شکاف اجتماعی و نابرابری‌های موجود در شیلی دارد، سال گذشته بر اثر افزایش نرخ کرایه‌های حمل و نقل عمومی و اقتصاد فلج این کشور موجی از اعتراضات به پا خواست که منجر به دستگیری هزاران نفر و زخمی و کشته شدن چندین تن شد.

پیش‌تر مقامات بهداشتی شیلی به منظور مهار کرونا تجمعات بیش از ۵۰ نفر را در سراسر کشور ممنوع اعلام کرده‌اند. همچنین رستوران‌ها، کافه‌ها، مراکز تجاری، آموزشی و سینماها نیز همگی تعطیل شده‌اند و محدودیت‌های تردد شبانه اعمال می‌شود.

با این حال عصبانیت و نارضایتی معترضان از دستمزد پایین و حقوق بازنشستگی و هزینه بالای زندگی در کشور همچنان در حال افزایش است.

سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی در اوایل ماه آوریل با وجود قرنطینه شدید وقتی که در میدان اصلی و خالی شهر برای عکاس ژست عکاسی می‌گرفت، به شدت در حال برافروختن خشمگین مردمش بود. با توجه به اعتراضات ضد دولتی در سال ۲۰۱۹، سباستین پینرا، رئیس جمهوری شیلی به عنوان ضعیف‌ترین رئیس‌جمهور تاریخ این کشور از نظر عملکرد و حفظ منافع مردم لقب گرفت و حتی بسیاری از او خواسته‌اند که استعفا کند.

تحلیلگران حوزه اقتصاد پیش‌بینی کرده‌اند که شیلی در سال ۲۰۲۰ با رکود شدید اقتصادی مواجه می‌شود و با دوبرابر شدن نرخ بیکاری در کشور، فقر و نابرابری افزایش خواهد یافت که منجر به برخواستن موج جدیدی از اعتراضات خواهد شد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.