نگاهی به رویکرد پلیس در شعارهای هفته ناجا؛ از اقتدار تا مشارکت

[ad_1]

امسال برای نخستین بار هفته نیروی انتظامی حدود دو هفته بعد از روز نیروی انتظامی در تقویم رسمی کشور (سیزدهم مهرماه) برگزار خواهد شد و به همین مناسبت نیز ایسنا مروری کرده بر شعار نیروی انتظامی طی ۱۵ سال گذشته که به نوعی نشان دهنده سیاست‌ها و اولویت‌های پلیس کشورمان طی یک سال است، اولویت‌هایی که تحت تاثیر همه‌گیری کرونا هم قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، هفته نیروی انتظامی در ادامه روزی است که حدود دو سال بعد از تصویب قانون ادغام کمیته، شهربانی و ژاندارمری و تشکیل نیروی انتظامی در تقویم رسمی کشور به ثبت رسید. روز نیروی انتظامی برای نخستین بار و  در زمان سردار سیف‌اللهی دومین فرمانده ناجا،  به تقویم راه یافت. در آن زمان بیست و هفتم تیرماه به نام روز نیروی انتظامی در کشور معرفی و هفته‌ای هم که این روز در آن قرار داشت به نام هفته ناجا اعلام شد.

با گذشت زمان و با توجه حجم بالای ماموریت‌های پلیس در فصل تابستان، درخواست برای تغییر روز نیروی انتظامی در تقویم مطرح و سرانجام از سال ۱۳۷۸ روز سیزدهم مهرماه به عنوان روز جدید نیروی انتظامی در تقویم جای گرفت و جایگزین ۲۷ تیرماه شد. با این جابجایی در تقویم، هفته ناجا نیز به هفته‌ای که سیزدهم مهرماه در آن قرار داشت، منتقل شد.

به مرور زمان هفته ناجا به فرصتی برای ارتباط بیشتر پلیس با مردم و معرفی دستاوردها و خدمات این نیرو بدل شد و یگان‌های مختلف ناجا در برنامه‌های متراکم به ارائه یکسری خدمات به مردم پرداخته و اقدامات خود را نیز از طریق رسانه‌ها به مردم منتقل کردند. این روند از سال ۱۳۸۵ با انتخاب شعاری برای هفته ناجا که به عبارتی نشان دهنده اولویت‌ها و رویکرد پلیس طی یکسال بود، همراه شد و بر این اساس در سال ۸۵ به دلیل تقارن ماه مبارک رمضان با هفته ناجا، شعار این هفته با محوریت مسائل اخلاقی، مذهبی و اعتقادی انتخاب شد. در این سال نخستین شعار هفته ناجا، «پلیس امین، ‌جامعه ایمانی و امنیت پایدار» انتخاب شد.

در سال ۸۶، شعار «افزایش امنیت اجتماعی و اخلاقی با تداوم معنویت رمضانی» و در سال ۸۷ نیز  شعار «هدف من، امنیت و آرامش توست» برای هفته ناجا انتخاب شد. این شعار در سال ۸۸ «انضباط، امنیت و سرمایه اجتماعی» بود و در سال ۸۹ نیز «اعتماد شما پایه اقتدار ماست» به عنوان شعار هفته ناجا برگزیده شد تا نشان دهد که رویکرد مردم محوری یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های پلیس است. 

با آغاز دهه ۹۰، تغییر رویکرد ناجا به سمت اقدامات اجتماعی نمود بیشتری پیدا کرد و گرچه فرماندهان ارشد ناجا تاکید زیادی بر ارتقای اقتدار این نیرو داشتند اما شعار ناجا در سال ۹۰،  «سهم من در امنیت و آرامش» بود. «سرمایه اجتماعی، اساس اقتدار ما»، «اقتدار پلیس در سایه مردم‌داری، قانون‌مداری و روزآمدی» نیز دو شعار این هفته در سال‌های ۹۱ و ۹۲ بود. 

در سال‌های ۹۳ و ۹۴ فرماندهان پلیس تلاش کردند تا علاوه بر تاکید بر وجهه اجتماعی و خدماتی این نیرو، از شعاری که هر ساله رهبر انقلاب برای سال انتخاب می‌کنند در نامگذاریشان وام بگیرند و از این رو شعار «پلیس، تلاش جهادی، کارآمدی، اقتدار» به عنوان شعار سال ۹۳ و «اقتدار پلیس، همدلی، همزبانی، امنیت و آرامش» به عنوان شعار سال ۹۴ انتخاب و اعلام شد.

شعار هفته ناجا اما در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بیش از همه بر رویکرد مشارکتی این نیرو در تامین امنیت اشاره داشت؛ چرا که در سال ۹۵ شعار «همه با هم برای امنیت و آرامش» و در سال ۹۶ شعار «”پلیس برای امنیت، امنیت برای همه» به عنوان شعار منتخب و نشان دهنده اولویت ناجا انتخاب شد. در سال ۹۷ کلید واژه اقتدار دوباره به شعار هفته ناجا بازگشت و در کنار آن کلید واژه امین بودن هم افزوده است. کلید واژه‌ای که در سال ۹۸ نیز مورد توجه قرار گرفت تا شعار این هفته در سال ۹۷ «پلیس مقتدر، امین مردم» و در سال۹۸ «پلیس هوشمند؛ امین مردم» باشد. تاکید بر هوشمندی یکی از مواردی بود که از نیمه سال ۹۸ تا نیمه اول سال ۹۹ به جد مورد تاکید بخش های مختلف نیروی انتظامی قرار گرفت.

شعار هفته ناجا اما در آخرین سال قرن، تحت تاثیر همه‌گیری جهانی کرونا قرار گرفت و برای نخستین بار در کنار امنیت، سلامت مردم نیز در این شعار مورد توجه قرار گرفت. تا به نوعی نشان‌دهنده عزم پلیس برای جذب مشارکت برای ارتقا امنیت و صیانت از سلامت باشد. امسال هفته نیروی انتظامی با شعار «با هم برای امنیت و سلامت» آغاز خواهد شد. 

تاکید بر سلامت البته تنها تفاوت شعار امسال هفته ناجا با ۱۴ سال قبل نیست. امسال برای نخستین برای هفته ناجا در همان هفته‌ای که سیزدهم مهرماه یعنی روز نیروی انتظامی در آن واقع شده برگزار نشد و با تاخیری حدود دو هفته‌ای از فردا ۲۷ مهرماه در سراسر کشور فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.