[ad_1]

نتایج مطالعه‌ای در مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داد که میزان بروز زودرس یائسگی در جمعیت ایرانی از حد نصاب یک تا پنج درصد جهانی بالاتر است.

به گزارش ایسنا، یائسگی یا منوپوز یکی از دوره‌های طبیعی زندگی زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌شود و آنان دیگر قادر به بارداری و زاد و ولد نیستند. این اتفاق معمولاً در حدود سن ۴۹ تا ۵۲ سالگی آغاز می‌شود، ولی می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد در این زمان تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمونهای زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده که خود این تغییر هورمونی موجب برخی عوارض در خانم‌ها می‌شود.

اگر این اتفاق در حوالی 40سالگی رخ دهد به آن یائسگی زودرس اطلاق می‌شود و طبیعتا اگر یائسگی زودتر از موعد خود اتفاق بیفتد، علاوه براینکه میتواند بار روانی منفی برای فرد مبتلا ایجاد کند، عوارض ناشی از آن نظیر بیماری‌های قلبی و یا پوکی استخوان نیز با شدت بیشتری در فرد مبتلا حادث می‌شود.

در این رابطه دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رییس مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم همزمان با هفته سلامت بانوان با بیان اینکه مطالعه قند و لیپید تهران به عنوان یک منبع غنی از اطلاعات جمعیتی می‌تواند نشانگر وضعیت جامعه درخصوص سلامت از دیدگاه همه گیرشناسی باشد و جهت برنامه‌ریزی‌های کلان بهداشتی و کاهش هزینه‌های جسمانی و اقتصادی این حوزه و نهایتا افزایش بهره وری عمومی استفاده شود، گفت: با هدف تعیین وضعیت میزان شیوع یائسگی زودرس، مرکز تحقیقات اندوکرینولوژی باروری پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم با استفاده از این اطلاعات اقدام به بررسی کرد و مطالعه مزبور نشان داد که میزان بروز زودرس یائسگی در جمعیت ایرانی از حد نصاب یک تا پنج درصد جهانی بالاتر است.

به گفته وی، اضافه وزن و نیز کمبود وزن، هر دو از عوامل ایجاد کننده این اختلال محسوب می‌شوند.

این متخصص زنان و زایمان یادآور شد که مصرف قرص‌های ضدبارداری در دوره‌ای بیش از شش ماه و تحت تجویز و نظارت متخصصین امر می‌تواند کمک موثری به پیشگیری از این امر که به شدت کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، داشته باشد.

وی همچنین با ذکر دلایل وقوع این مشکل، به تعادل وزن بعنوان یک عامل پیشگیری کننده تاکید کرد.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.