چشم انداز تیره و تار اقتصاد ترکیه

[ad_1]

اقتصاددانان پیش بینی می کنند ترکیه وارد رکودی فراگیر خواهد شد.

به گزارش ایسنا به نقل از میدل ایست آنلاین، در شرایطی که اقتصاد ترکیه به تازگی از رکود اقتصادی خود خارج شده بود، شیوع ویروس کرونا در سطح جهان و تعطیلی گسترده کسب و کارها در کنار اخلال در زنیجره تجارت و گردشگری جهانی باعث شده است تا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه کار دشواری برای مثبت باقی نگه داشتن رشد اقتصادی این کشور داشته باشد.

آتیلا یشیلدا، کارشناس مسائل اقتصادی در اندیشکده ” گلوبال سورس پارتنرز” گفت: با ریسک هایی نظیر رسیدن نرخ بیکاری به سطوح بالا، سقوط آزاد درآمدهای گردشگری و نوسانات ارزی اکنون شرایط اقتصاد خیلی بد است.

دولت اردوغان تاکنون حدود ۱۵ میلیارد دلار برای کاستن از تبعات اقتصادی ویروس کرونا تخصیص داده است اما بسیاری از کارشناسان این مبلغ را کافی نمی دانند. اکنون با کاهش تدریجی مرگ و میرها در ترکیه، دولت در حال رفع تدریجی محدودیت های رفت و آمدی و بازگشایی کسب و کارها است.

اقتصاد ۷۷۰ میلیارد دلاری ترکیه وابستگی زیادی به درآمدهای بخش گردشگری دارد و اکنون لغو گسترده پروازهای بین المللی این کشور را از بخش قابل توجهی از درآمدهای ارزی خود محروم کرده است. سال گذشته ترکیه بالای ۳۰ میلیارد دلار درآمد از محل گردشگری داشت.

سال گذشته و در نتیجه بحران ارزی ایجاد شده، رشد اقتصادی ترکیه به حدود صفر درصد نزدیک شد و نرخ تورم و بیکاری اوج گرفت. شیوع کرونا باعث شد تا روند کاهشی نرخ های بیکاری و تورم به تدریج رو به متوقف شدن برود و اکنون دستیابی به رشد پنج درصدی که توسط دولت هدف گذاری شده بود غیر ممکن به نظر می رسد. بسیاری از نهادهای اقتصادی از جمله صندوق بین المللی پول معتقدند اقتصاد ترکیه امسال پنج درصد کوچک خواهد شد و نرخ بیکاری نیز احتمالا به بالای ۱۷ درصد خواهد رسید.

هم چنین در بازار ارز نیز لیر ترکیه تاکنون ۱۷ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. کاهش ارزش لیر نگرانی ها را نسبت به اوج گیری مجدد تورم تشدید کرده است و بخش بزرگی از شرکت های خصوصی نیز با افزایش نرخ ارز در معرض ورشکستگی قرار گرفته اند.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.