گلایه‌های میراثیِ فرماندار اردستان - ایسنا

[ad_1]

ایسنا/اصفهان بی‌توجهی به ظرفیت‌های قناتِ ثبت جهانی شدۀ «مون»، محرومیت اداره میراث فرهنگی اردستان از امکانات، تعیین نکردن مدیر میراث فرهنگی برای زواره و در نتیجه، دخل و تصرف‌های نابه‌جا در بافت تاریخیِ ثبت ملی شدۀ این شهرستانِ کویری از جمله مشکلاتی است که فرماندار اردستان نسبت به آن انتقاد دارد.

حمیدرضا تأملی، امروز (چهارشنبه -سوم اردیبهشت ماه) در حاشیۀ بازدید از ابنیه‌ تاریخی اردستان و زواره در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: شهرستان اردستان با برخورداری از ۶۷ اثر ثبت ملی، یک اثر جهانی، دو بافت تاریخی و ۷۸ محوطۀ باستانی، یکی از مناطق قابل توجه در بخش میراث تاریخی است.

وی با بیان اینکه قنات دو طبقه «مون» در اردستان عجیب‌ترین و تنها قنات دو طبقه جهان، شاهکاری بی‌نظیر است که بیش از سه سال از ثبت جهانی آن می‌گذرد، ولی هیچ گونه اقدامی در جهت استفاده از ظرفیت این اثر ارزشمند نشده است، افزود: متأسفانه نه تنها هنوز هیچ مراسمی برای معرفی این اثر ارزشمند برگزار نشده، بلکه برای تعیین مدیر این بنای ثبت جهانی نیز اقدامی نشده است.

فرماندار اردستان با اشاره به بلاتکلیفی پایگاه بافت تاریخی شهر زواره، گفت: بافت تاریخی زواره نیز یک ظرفیت مهم گردشگری در کنار کویر بکر است که باید نسبت به احیای آن اقدام و بناهایی که به صورت انبار درآمده، به میراث فرهنگی بازگردانده شود. این بافت تاریخی ارزشمند، چندین ماه است که مدیر میراث فرهنگی ندارد و نداشتن یک مسئول در این شهر باعث شده مردم در ساخت و سازها و صدور مجوز و استعلام‌ها با مشکل مواجه شده و شاهد تخلفات و حرکت‌های خودسرانه باشند.

تأملی با بیان اینکه بافت تاریخی زواره نیازمند یک طرح ویژه برای ساماندهی است تا اولویت‌ها در ساخت و ساز، احیا و مرمت برای مالکان و شهرداری را مشخص کند، گفت: متأسفانه نظارت و برنامه‌ریزی مناسبی برای حفظ و مرمت بافت تاریخی زواره نشده است. به طورکلی کم توجهی به ابنیه تاریخی شهرستان اردستان تأثیر منفی و آسیب‌های جبران ناپذیری درپی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه برخی از آثار تاریخی و شاخص شهرستان مانند بافت تاریخی زواره و قنات دوطبقۀ ثبت جهانی شدۀ اردستان در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند، گفت: اداره میراث فرهنگی اردستان هنوز ساختمان مشخصی ندارد و از امکانات اولیه اداری محروم است و شاهد بی‌مهری از طرف اداره کل میراث فرهنگی به نماینده خود در این شهرستان هستیم.

انتهای پیام

[ad_2]

Source link

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.